10 czerwiec 2022

Bliżej nowej siedziby PAN

fot. nadeslane
Budowa obiektu, w którym działać będzie Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie wchodzi w kolejną fazę. W piątek (10 czerwca) wmurowany został akt erekcyjny budynku.
REKLAMA
Obiekt powstaje w bezpośrednim sąsiedztwie Olsztyńskiego Parku Naukowo-Technologicznego przy ul. Trylińskiego. Ma być gotowy we wrześniu 2023 roku, natomiast na początku kolejnego roku powinni przenieść się tam naukowcy.

Swoje miejsce znajdą tam wszystkie zakłady Instytutu PAN usytuowane obecnie w dwóch lokalizacjach w Olsztynie i dwóch w Białymstoku - informuje dyrektor IRZiBŻ PAN, prof. Mariusz Piskuła. - Ułatwi to współpracę między naukowcami, zwiększy potencjał placówki i stworzy optymalne warunki do prowadzenia innowacyjnych badań.

Budowa rozpoczęła się w połowie grudnia 2021 r. Obiekt będzie mieć pięć kondygnacji. Powierzchnia użytkowa wyniesie ok. 7,5 tys. m2, a kubatura ok. 24 tys. m3. Wartość zadania to ponad 95 mln złotych.

Nie wątpię, że nowa siedziba Instytutu będzie spełnieniem marzeń kilku pokoleń naukowców - mówi prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. - Jednocześnie ulokowanie nowej siedziby Instytutu przy Olsztyńskim Parku Naukowo-Technologicznym uważam za znakomity pomysł, tworzący nową przestrzeń do rozwoju nauki w naszym mieście, z opcją przekuwania jej na praktyczne i innowacyjne rozwiązania.

Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie prowadzi interdyscyplinarne badania wyjaśniające mechanizmy oddziaływania środowiska, w tym żywności, na jakość życia człowieka i dobrostan zwierząt. Ma status Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego oraz należy do Europejskiej Wspólnoty Wiedzy i Innowacji EIT Food - partnerstwa nauki i biznesu na rzecz tworzenia innowacji w sektorze rolno-spożywczym.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Olsztyn
25.2°C
wschód słońca: 04:09
zachód słońca: 21:13
Koronawirus
warmińsko-mazurskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Olsztynie

kiedy
2022-07-01 19:00
miejsce
Galeria Sowa, Olsztyn, ul. Zamkowa 2
wstęp biletowany
kiedy
2022-07-03 19:00
miejsce
Galeria Sowa, Olsztyn, ul. Zamkowa 2
wstęp biletowany
kiedy
2022-07-06 20:00
miejsce
Galeria Sowa, Olsztyn, ul. Zamkowa 2
wstęp biletowany
kiedy
2022-07-08 19:00
miejsce
Auditorium Maximum, Olsztyn, al....
wstęp biletowany