24 styczeń 2023

Na program "Maluch plus" przeznaczonych zostanie 211 mln 212 tys. zł

zdjęcie: Na program
fot. PAP
Na program "Maluch Plus" w województwie warmińsko-mazurskim przeznaczonych zostanie 211 mln 212 tys. zł, za które utworzonych może być 3 971 miejsc opieki – podał we wtorek wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki.
REKLAMA

Program kierowany jest do gmin i pozostałych podmiotów mogących tworzyć instytucje opieki nad dziećmi do trzech lat - podkreślił wojewoda Chojecki.

"Każda gmina ma zagwarantowane środki na utworzenie miejsc opieki w nowych lub istniejących już instytucjach. Każdy podmiot, który utworzy miejsca ma zagwarantowane środki na dofinansowanie przez 36 miesięcy funkcjonowania miejsc opieki utworzonych ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego"- wskazał.

"Gmina ma trzy lata na przeprowadzenie inwestycji i na wniosku może zgłosić swoje zapotrzebowanie, wskazując większą kwotę środków na większą liczbę miejsc do utworzenia. Wniosek jest składany wyłącznie drogą elektroniczną do 19 lutego"- zaznaczył wojewoda Chojecki.

Budżet dla województwa warmińsko-mazurskiego programu "Maluch plus" wynosi 211 mln 212 tys. 530 zł i 70 gr, a planowana liczba miejsc opieki do utworzenia dla tego regionu to 3971.

Jak podali urzędnicy wojewody, w ponad połowie gmin w woj. warmińsko-mazurskim nie ma miejsc opieki dla dzieci do lat trzech. Żłobków nie ma w 68 gminach, tj. 59 proc. gmin w województwie.

Minister Rodziny i Pomocy Społecznej Marlena Maląg, ogłaszając w ub. tygodniu nową edycję programu "Maluch plus", powiedziała, że polityka prorodzinna to przede wszystkim kompleksowe, długofalowe wsparcie.

Poinformowała, że budżet programu to 5,5 mld zł, będzie ponad 102 tys. miejsc opieki żłobkowej, 837 zł na dziecko przez trzy lata.

Wyniki naboru dla gmin zostaną ogłoszone do 28 kwietnia. (PAP)

autor: Agnieszka Libudzka

ali/ joz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Olsztyn
-6.8°C
wschód słońca: 07:15
zachód słońca: 16:28
Koronawirus
warmińsko-mazurskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Olsztynie

kiedy
2023-02-06 19:00
miejsce
SCENA ZGRZYT, Olsztyn, F....
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-09 19:00
miejsce
Filharmonia Warmińsko-Mazurska,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-10 17:30
miejsce
Centrum Edukacji i Inicjatyw...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-11 15:00
miejsce
Filharmonia Warmińsko-Mazurska,...
wstęp biletowany