kategoria: Dziecko
29 czerwiec 2024

Samorząd regionu przyjął program walki z otyłością u uczniów

zdjęcie: Samorząd regionu przyjął program walki z otyłością u uczniów / v22844157
v22844157
Samorząd woj. warmińsko-mazurskiego przyjął program walki z otyłością u uczniów klas I-III. Dzieci, których BMI wyniesie ponad 90, będą mogły przystąpić do programu, w którym opiekował się nimi będzie lekarz, dietetyk, psycholog i specjalista, który zadba o odpowiedni dla każdego ruch.
REKLAMA

Marszałek woj. warmińsko-mazurskiego Marcin Kuchciński powiedział PAP, że głównym celem przyjętego przez zarząd regionu programu jest walka z otyłością u najmłodszych. W oficjalnym dokumencie zarządu regionu stwierdził, że głównym celem programu jest "obniżenie wartości wskaźnika BMI o co najmniej 3 centyle, wśród co najmniej 20 procent uczestników".

"Otyłość jest plagą współczesnego świata, chcemy z nią walczyć także na poziomie lokalnym" - podkreślił Kuchciński. Dodał, że ponieważ realizacja programu planowana jest na 3 lata, wsparciem zostanie objętych łącznie 84,8 tys. dzieci z klas I-III szkół podstawowych.

Specjalistycznym wsparciem w walce z otyłością, tj. takim, gdzie dziecko będzie otoczone opieką lekarzy, dietetyków, psychologów oraz specjalistów z zakresu ruchu i ćwiczeń otrzyma rocznie ok. 561 osób, w sumie 1683 uczniów. Będą to dzieci, których BMI wynosić będzie w czasie badań kwalifikacyjnych 90 i więcej.

Do pionierskiego programu będą się mogły zgłaszać szkoły z całego regionu (decydować będzie kolejność zgłoszeń). Szacuje się, że może w nim uczestniczyć 270 szkół z całego województwa.

Program walki z otyłością u najmłodszych uczniów będzie prowadził operator, który dopiero zostanie wyłoniony, ale założono, że dzieci kwalifikowane będą przez pielęgniarki szkolne lub środowiskowe, albo też gabinety wskazane przez operatora. Zgodę na zbadanie dziecka i ewentualne objęcie go programem będą musieli wyrazić rodzice lub opiekunowie.

"Chcemy, by podczas realizacji programu podniósł się wśród najmłodszych uczniów i ich rodziców poziom wiedzy o zdrowym żywieniu, o tym, jak można zapobiegać nadwadze i otyłości, jak z nimi walczyć. Walor edukacyjny tego programu ma dla nas także ogromne znaczenie" - zapewnił Kuchciński i dodał, że realizacji programu będzie towarzyszyła szeroko zakrojona kampania edukacyjno-informacyjna.

Program będzie realizowany w latach 2025-2027. Jego koszt wyniesie 9 mln zł, które zostaną sfinansowane z Funduszy Europejskich dla Warmii i Mazur na lata 2021-27.

Realizacja programu walki z otyłością w regionie ma też pokazać rzeczywistą skalę problemu. W raporcie przygotowanym na ten temat przez służby marszałka wynika, że liczba pacjentów w wieku 6-14 lat, którzy są pod opieką lekarzy z powodu otyłości z roku na rok wzrasta. "Sytuacja panująca w województwie może być mocno niedoszacowana, zwłaszcza jeżeli chodzi o grupę dzieci w wieku lat 8, czego główną przyczyną, może być brak badań okresowych wśród uczniów klas II szkół podstawowych" - wskazano w raporcie marszałka.

Nadwagę u dzieci rozpoznaje się, jeżeli wyliczona wartość BMI mieści się między 90. a 97. centylem.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) otyłość w populacji dzieci jest jednym z najpoważniejszych problemów i wyzwań dla zdrowia publicznego w XXI wieku. Problem nadwagi i otyłości u dzieci ma obecnie charakter globalny, a częstość występowania tego zjawiska wzrasta w zastraszającym tempie.

Z ogólnodostępnych badań wynika, że dziecko, u którego wystąpi nadwaga lub otyłość, narażone jest na znacznie większe ryzyko bycia otyłym w wieku dorosłym, a co za tym idzie, znacznie wyższe prawdopodobieństwo wystąpienia niepożądanych skutków zdrowotnych, obniżenie jakości życia i w konsekwencji odczuwanie negatywnych efektów społecznych.(PAP)

Autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska

jwo/ jann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Olsztyn
22.2°C
wschód słońca: 04:30
zachód słońca: 20:58
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Olsztynie

kiedy
2024-07-19 20:00
miejsce
Kuźnia Społeczna, Olsztyn, Marka...
wstęp biletowany
kiedy
2024-07-24 19:00
miejsce
Irish Pub Carpenter Inn, Olsztyn,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-07-28 19:00
miejsce
Galeria Sowa, Olsztyn, ul. Zamkowa 2
wstęp biletowany
kiedy
2024-08-02 19:00
miejsce
Scena Zgrzyt, Olsztyn, F....
wstęp biletowany