reklama
kategoria: Ekologia
25 kwiecień 2024

Lasy społeczne miałyby powstać w obrębie 9 aglomeracji miejskich

zdjęcie: Lasy społeczne miałyby powstać w obrębie 9 aglomeracji miejskich / pixabay/8137094
Minister klimatu Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała w czwartek, że zwróci się do Lasów Państwowych, by we współpracy ze stroną społeczną wyznaczyć w obrębie 9 aglomeracji miejskich tzw. lasy społeczne. Dotyczyć to ma m.in. Warszawy, Łodzi, Poznania, Trójmiasta czy Wrocławia.
REKLAMA

Podczas konferencji prasowej minister Paulina Hennig-Kloska poinformowała, że ma zwrócić się do dyrektora Lasów Państwowych z prośbą o stworzenie "mapy tzw. lasów społecznych" w obrębie 9 aglomeracji". Chodzi m.in. o takie obszary leśne, które są wykorzystywane rekreacyjnie.

Hennig-Kloska wskazała, że lasy społeczne miałyby zostać wyznaczone wokół aglomeracji: warszawskiej, łódzkiej, poznańskiej, wrocławskiej, katowickiej, krakowskiej, trójmiejskiej, szczecińskiej oraz bydgosko-toruńskiej.

Według minister, Lasy Państwowe do 25 czerwca powinny przedstawić wyniki swoich prac. Zaznaczyła, że będzie to praca zespołowa, w której grupa przedstawicieli strony społecznej będzie pracować z przedstawicielami leśników.

Szefowa MKiŚ pytana, czy lasy społeczne mogłyby dotyczyć także mniejszych miast wskazała, że "wyobraża sobie poszerzanie tej listy". "To pierwszy etap (...) (duże aglomeracje - PAP). Jeśli ten proces zakończy się sukcesem, będzie to dobra praktyka do kontynuowania w kolejnych lokalizacjach w mniejszych miejscowościach" - dodała.

Minister odniosła się ponadto do kwestii ewentualnego przedłużenia tzw. leśnego moratorium dotyczącego 10 lokalizacji. W styczniu kierownictwo resortu klimatu podjęło decyzję ws. półrocznego ograniczenia pozyskania drewna w dziesięciu lokalizacjach. Chodziło o Bieszczady, Puszczę Borecką, Puszczę Świętokrzyską, Puszczę Augustowską, Puszczę Knyszyńską, Puszczę Karpacką, Puszczę Romincką, Trójmiejski Park Krajobrazowy, a także okolice Iwonicz-Zdroju i Wrocławia.

"Chciałabym od Lasów Państwowych otrzymać wytyczne do 15 czerwca. Nie mamy najmniejszej wątpliwości, że takie moratorium musi być kontynuowane" - powiedziała Hennig-Kloska. Zapewniła, że obszary objęte moratorium nie zostaną zmniejszone.

"Uważamy, że aktualizacja (moratorium - PAP) powinna zachować podstawową idee ochrony cennych drzewostanów, ale także uwzględniać prace i zobowiązania zakładów usług leśnych, które pracują na tym terenie. Wszystkie zakłady usług leśnych na terenach objętych moratorium pracują i wykonują zobowiązania wynikające z podpisanych umów" - dodała.

Resort klimatu i środowiska zwróci się też do dyrektora generalnego Lasów Państwowych o przeprowadzenie analizy możliwości rezygnacji z rębni całkowitych w pewnych lokalizacjach. Szefowa MKiŚ zastrzegła, że ew. ograniczenie rębni całkowitych odbędzie się tak, by dbać o cenę drewna dla przemysłu.

"Jeszcze dziś zwrócę się do dyrektora (Lasów Państwowych - PAP) o przeprowadzenie analizy możliwości rezygnacji z rębni całkowitych. W drodze różnych rozmów i konsultacji (...) nie mamy najmniejszych wątpliwości, że właśnie rębnie całkowite budzą największy sprzeciw, opór i ból osób, którym tereny przyrodnicze leżą na sercu. Będziemy chcieli, żeby LP wydały rekomendacje w jaki sposób możemy te rębnie całkowite ograniczyć tak, żeby oczywiście dbać też o cenę drewna dla przemysłu, dla poszczególnych branży, które na tym surowcu się opierają, by kontynuować swoją działalność" - powiedziała podczas konferencji Hennig-Kloska.

Wiceminister klimatu Mikołaj Dorożała zastrzegł, że poszukiwanie zmian i ewentualna rezygnacja z rębni całkowitych będzie dotyczyć głównie miejsc, gdzie rębnie całkowite budziły największe kontrowersje.

"Droga jest taka, że w tych miejscach, które budziły największe kontrowersje będziemy wspólnie szukać rozwiązań na zmianę tych rębni po to, żeby tę metodę gospodarowania w tych konkretnych lokalizacjach zmienić" - zaznaczył.

grg/ jz/ mick/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Olsztyn
2.5°C
wschód słońca: 07:51
zachód słońca: 15:37
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Olsztynie

kiedy
2025-01-07 19:00
miejsce
Filharmonia Warmińsko-Mazurska,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-08 17:00
miejsce
Filharmonia Warmińsko-Mazurska,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-08 19:00
miejsce
Galeria Sowa, Olsztyn, ul. Zamkowa 2
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-11 19:00
miejsce
Filharmonia Warmińsko-Mazurska,...
wstęp biletowany