Rozpoczęło się koszenie moczarki delikatnej w jeziorze Długim
Olsztyński ratusz poinformował, że w tym roku moczarka delikatna będzie koszona w jeziorze Długim trzy razy: w czerwcu, lipcu i sierpniu. Duża częstotliwość koszenia wynika z tego, że moczarka bardzo szybko się rozrasta tworząc na wodzie pływające, nieestetyczne kożuchy. Wszystkie prace na akwenie będą finansowane z budżetu obywatelskiego.
Moczarka delikatna rozrasta się na jeziorze Długim od kilku lat. Jest to roślina szybko rosnąca, a jej wzrost dodatkowo potęgują sprzyjające warunki w jeziorze Długim, jest ono dobrze nasłonecznione, nieprzepływowe i bogate w składniki pokarmowe. "Zjawisko to nie jest niebezpieczne dla człowieka, jednak nadmierny rozrost roślinności może przyspieszać eutrofizację (starzenie się) zbiornika" - poinformował ratusz.
Jezioro Długie w 1972 r. było najbardziej zanieczyszczonym zbiornikiem wodnym w Polsce. Był to skutek odprowadzanie do jeziora przez ponad 20 lat ścieków i wód deszczowych z pobliskiego osiedla. Zrzuty ścieków do jeziora zlikwidowano całkowicie w 1976 r., natomiast kolektory odprowadzające wody deszczowe odcięto w latach 1994-1995 podczas rozbudowy sieci sanitarnych i deszczowych służących ochronie jezior leżących w zachodniej części miasta.
Rekultywacje prowadzono przy współpracy z Akademią Rolniczo-Techniczną, a potem Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Najpierw "płukano" jezioro wodami z sąsiedniego Jeziora Ukiel, ale bezskutecznie. W 1987 r. rozpoczęto rekultywację jeziora metodą sztucznego napowietrzania z destratyfikacją, czyli całkowitym mieszaniem wód zbiornika. Trwało to 10 lat.
W kolejnym etapie zdecydowano się na wspomaganie oczyszczania jeziora metodami chemicznymi; nadmiar fosforu był strącany poprzez kontrolowane wprowadzanie do wód jeziora chlorku glinu jako koagulantu. Metoda została opracowana przez zespół naukowców z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Dzięki niej na osadach dennych tworzy się cienka "membrana", która izoluje wodę jeziora od fosforanów zawartych w osadach. O skuteczności tej metody świadczy m.in. duży i szybki wzrost przezroczystości wody. (PAP)
jwo/ mmu/
