W Olsztynie powstają zbiorniki retencyjne, przebudowana będzie kanalizacja deszczowa
Zarządzanie wodami opadowymi to wyzwanie, które – szczególnie w obliczu zmian klimatycznych – dotyczy większości miast. Dlatego potrzebne są nowe i innowacyjne systemy gospodarki wodnej.
Jak podali urzędnicy miejscy, stolica Warmii i Mazur uzyskała dofinansowanie na rozbudowę zbiorników retencyjnych i przebudowę kanalizacji deszczowej. To niezwykle istotne zadanie, bo nie tylko pozwala na przystosowanie się do zmian klimatycznych, ale umożliwia też gromadzenie wody, którą można wykorzystać choćby do nawadniania zieleni – podkreślił magistrat.
"Nasze miasto sukcesywnie się rozwija i rozbudowuje. Dlatego dbamy o bezpieczeństwo mieszkańców i chcemy inwestować w infrastrukturę retencyjną, która pozwoli zabezpieczyć miasto przed skutkami intensywnych opadów deszczu, a także poprawi gospodarkę wodną" – poinformował prezydent Olsztyna Robert Szewczyk.
W trakcie realizacji projektu powstaną nowe zbiorniki retencyjne w parku Kusocińskiego i przy ul. Bałtyckiej/Kawki. Miasto zainwestuje także w przebudowę i rozbudowę kanalizacji deszczowej zlewni ul. Górnej, wzdłuż ul. Nowowiejskiego, czy w rejonie ul. Elbląskiej, Zakopiańskiej i Łęczyckiej.
Projekt będzie dofinansowany z Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027. Łączny koszt projektu to niemal 32,8 mln zł, z czego dofinansowanie wynosi ponad 25 mln zł.
W ostatnim czasie w Olsztynie wybudowano i zmodernizowano osiem zbiorników retencyjnych. To m.in. obiekty przy markecie OBI i przy ulicach: Bukowskiego/Antonowicza, Bydgoskiej, Sikorskiego/Paukszty czy Budowlanej. (PAP)
ali/ joz/