kategoria: Ekologia
9 lipiec 2024

Zakaz kąpieli przy Centrum Rekreacyjno-Sportowym nad jeziorem Ukiel w Olsztynie

zdjęcie: Zakaz kąpieli przy Centrum Rekreacyjno-Sportowym nad jeziorem Ukiel w Olsztynie / v38904554
v38904554
Z powodu zakwitu sinic nieczynne są kąpieliska przy Centrum Rekreacyjno-Sportowym nad jeziorem Ukiel w Olsztynie. Zakaz kąpieli zostanie odwołany po uzyskaniu pozytywnych wyników badania wody w kąpielisku - podał Urząd Miasta.
REKLAMA

Jak poinformował we wtorek olsztyński magistrat, kąpiel w wodach największego olsztyńskiego akwenu przy Centrum Rekreacyjno-Sportowym nie jest obecnie możliwa. Decyzją służb sanitarnych nad zorganizowanymi kąpieliskami zawisła czerwona flaga.

Inspekcja sanitarna stwierdziła, że w wodach Ukielu zakwitły sinice. Tymczasowy zakaz wchodzenia do wody dotyczy kąpielisk nr 1 i 2 usytuowanych w CRS Ukiel przy ul. Kapitańskiej.

"Obecność sinic toksynotwórczych w wodzie stanowi zagrożenia dla zdrowia ludzi" - przestrzegła zastępca Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Olsztynie Anna Rostek. Zakaz kąpieli zostanie odwołany po uzyskaniu pozytywnych wyników badania wody w kąpielisku.

Kąpieliska nad jez. Ukiel należą do najpopularniejszych w Olsztynie. Oprócz nich korzystać można jeszcze z kąpielisk m.in. nad jeziorem Skanda czy nad jeziorem Kortowskim w campusie studenckim Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Kortowie.

Zakwit sinic to szybki wzrost tych mikroorganizmów powodujący tworzenie widocznych gołym okiem kożuchów pływających po powierzchni wody. Kąpiel w takim akwenie stanowi zagrożenie dla zdrowia, ponieważ sinice zawierają silne toksyny wywołujące na przykład podrażnienia skóry czy nawet zatrucia pokarmowe. (PAP)

ali/ agz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Olsztyn
22.2°C
wschód słońca: 04:30
zachód słońca: 20:58
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Olsztynie

kiedy
2024-07-19 20:00
miejsce
Kuźnia Społeczna, Olsztyn, Marka...
wstęp biletowany
kiedy
2024-07-24 19:00
miejsce
Irish Pub Carpenter Inn, Olsztyn,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-07-28 19:00
miejsce
Galeria Sowa, Olsztyn, ul. Zamkowa 2
wstęp biletowany
kiedy
2024-08-02 19:00
miejsce
Scena Zgrzyt, Olsztyn, F....
wstęp biletowany