3 styczeń 2023

Podwyżki komunalnych usług a ceny paliwa

zdjęcie: Podwyżki komunalnych usług a ceny paliwa / fot. nadesłane
fot. nadesłane
Mimo 15-procentowego wzrostu stawki VAT, ceny paliw pozostały na niezmienionym poziomie. Eksperci oraz samorządowcy mają wątpliwości, czy ubiegłoroczna wysokość marży była uzasadniona rynkowo.
REKLAMA
W ocenie specjalistów w ostatnich miesiącach przepłacaliśmy za paliwo. To miało przełożenie na koszta wielu usług, a także na wysokość inflacji.

Wielu z nas nasuwają się pytania, dlaczego byliśmy łupieni przez nasz narodowy koncern - mówił podczas wtorkowego (3 stycznia) prasowego spotkania prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.

Jako samorząd musieliśmy podejmować decyzje o zwiększeniu finansowania wielu usług, a co za tym idzie niezbędne okazywały się podwyżki. Wszystko wskazuje na to, że takiej konieczności mogłoby nie być.

Jednym z przykładów są usługi transportowe. W ciągu roku została podniesiona cena jednorazowego biletu z 3,40 zł do 4 złotych. W górę poszły także bilety okresowe. Ponad 70 proc. tras obsługuje Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji, które w paliwo zaopatruje Lotos.

W naszej ocenie ceny na paliwo były nieuczciwie zawyżane - mówi prezes MPK Jerzy Roman.

Tylko za grudzień różnica wynosi 270 tys. zł netto na naszą niekorzyść. Przeliczając to na cały rok daje nam to kwotę niemal trzech milionów złotych.

Zużycie paliwa przez MPK w grudniu 2022 roku wyniosło 273 509 litrów. Natomiast w całym roku - 3 050 620 litrów.

Jednak koszty paliwa były odczuwalne nie tylko w przypadku transportu zbiorowego. To szereg usług, m.in. odbiór odpadów komunalnych, w przypadku którego niezbędna była waloryzacja umowy o ok. 10 mln złotych.

Zawsze jednymi z najtrudniejszych decyzji są te dotyczące podwyżek - mówi przewodniczący Komisja Budżetu i Finansów Rady Miasta prof. Mirosław Gornowicz.

Za każdym razem byliśmy ostro atakowani przez opozycyjne Prawo i Sprawiedliwość. A teraz okazuje się, że prawdopodobnie te podwyżki byłyby niepotrzebne, gdyby nie sprawa zawyżania cen paliw.

Samorządowcy liczą, że sprawy związane z cenami paliw oraz sprzedażą części udziałów spółki Lotos zostaną jak najszybciej wyjaśnione przez odpowiednie organa. Poza tym sprzeciwiają się takim działaniom, które negatywnie odbijają się na codziennym życiu mieszkańców.


 
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Olsztyn
-6.8°C
wschód słońca: 07:15
zachód słońca: 16:28
Koronawirus
warmińsko-mazurskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Olsztynie

kiedy
2023-02-06 19:00
miejsce
SCENA ZGRZYT, Olsztyn, F....
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-09 19:00
miejsce
Filharmonia Warmińsko-Mazurska,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-10 17:30
miejsce
Centrum Edukacji i Inicjatyw...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-11 15:00
miejsce
Filharmonia Warmińsko-Mazurska,...
wstęp biletowany