26 lipiec 2020

Rzecznik KSP: ewakuowano już kilkaset osób w związku ze znalezieniem niewybuchu

fot. PAP
Do tej pory zostało ewakuowanych kilkaset mieszkańców bloków na warszawskim Bródnie; część z nich opuściła mieszkania już w sobotę; akcja może potrwać jeszcze około godziny-półtorej - poinformował w niedzielę przed południem PAP rzecznik Komendy Stołecznej Policji nadkomisarz Sylwester Marczak.
REKLAMA

Niewybuch z czasów II wojny światowej znaleziono w sobotę na budowie II linii metra przy ul. Bazyliańskiej na warszawskim Bródnie. W niedzielę od wczesnych godzin rannych trwa ewakuacja mieszkańców bloków przy ul. Rembielińskiej, Suwalskiej, Kondratowicza.

Marczak powiedział, że do tej pory "zostało ewakuowanych kilkaset osób, ale część opuściło mieszkania już wczoraj". "Mieszkańcy ewakuowanych bloków przebywają w pobliskiej szkole lub u osób najbliższych. Akcja może potrwać około godziny, półtorej" - dodał.

Rzecznik KSP podkreślił, że działania żołnierzy, w wyniku których niebezpieczne znalezisko trafi na poligon i zostanie zdetonowane, mogą rozpocząć się dopiero, kiedy służby będą miały pewność, że w pobliżu nie przebywają osoby postronne.

Poinformował, że policjanci robią obchód i sprawdzają, czy mieszkańcy opuścili swoje mieszkania. "Dane są przekazywane osobie koordynującej, żeby mieć pewność, że nie na miejscu nie pozostały osoby postronne" - dodał Marczak.

Według rzecznika KSP, niektóre osoby potrzebowały pomocy, aby opuścić budynek, stąd obecność karetek na miejscu. "Staraliśmy się informować mieszkańców z wyprzedzeniem o ewakuacji od godz. 6 rano; oczywiście zdarzają się przypadki sprzeciwu spowodowane brakiem dyscypliny" - dodał.

Jedna z mieszkanek powiedziała PAP, że już w sobotę wieczorem dowiedziała się od współlokatora, że blok będzie ewakuowany. "Więc specjalnie przygotowałam się tak, by wstać o 4.30. Początkowo mówiono, że wrócimy o 10, ale to się przedłuża" - dodała.

Niewybuch z czasów II wojny światowej znaleziono w sobotę na budowie II linii metra przy ul. Bazyliańskiej. Jak poinformowała rzeczniczka stołecznego ratusza Karolina Gałecka, niewybuch ma dwa metry długości i waży 250 kg. Od godzin porannych ewakuowani są mieszkańcy bloków przy ul. Rembielińskiej, Suwalskiej, Kondratowicza - ok. 1500 osób. W związku z ewakuacją, wyłączone z ruchu drogowego zostały skrzyżowania ul. Wysockiego z Bazyliańską oraz Bartniczej z Rembielińską. (PAP)

autor: Alicja Skiba, Olga Łozińska

skib/ oloz/ par/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
warmińsko-mazurskie
26667
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Olsztynie

kiedy
2021-03-28 18:00
miejsce
Filharmonia Warmińsko-Mazurska,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-03-29 19:00
miejsce
Filharmonia Warmińsko-Mazurska,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-06-11 19:00
miejsce
Auditorium Maximum, Olsztyn, al....
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-16 19:00
miejsce
Filharmonia Warmińsko-Mazurska,...
wstęp biletowany