Kobieta artykuł sponsorowany
12 czerwiec 2022

Jaką maskę do włosów wybrać w zależności od ich porowatości?

fot. nadesłane
Wybór odpowiedniego kosmetyku nigdy nie jest łatwym zadaniem, zwłaszcza jeśli chcemy wybrać taki produkt, który dobrze odpowie na wszystkie nasze indywidualne potrzeby. Nie jest tajemnicą, że posiadacze i posiadaczki cery suchej będą używali innych kremów do twarzy, ale czasami zapominamy, że ta sama zasada dotyczy też naszych włosów. Włosy niskoporowate, włosy średnioporowate i włosy wysokoporowate – każdy z tych typów włosów wymaga od nas nieco innych produktów pielęgnacyjnych. Jak dobrać właściwą maskę do włosów i inne kosmetyki, kierując się ich porowatością?

Włosy niskoporowate, włosy wysokoporowate... czym jest porowatość włosów?

Zanim przejdziemy do kwestii kosmetyków, jakie dobrze wpływają na włosy niskoporowate czy do tego, jaka będzie najlepsza maska do włosów średnioporowatych, należy powiedzieć parę ogólnych słów o porowatości włosów. Czym ona jest i dlaczego stanowi tak ważne kryterium przy wyborze kosmetyków do włosów?

Jeśli spojrzelibyśmy na któryś z naszych włosów w dużym przybliżeniu, zobaczylibyśmy, że całą jego strukturę pokrywają niewielkie płytki. Są to łuski włosowe, których głównym zadaniem jest ochrona wrażliwego wnętrza włosa przed niekorzystnymi dla niego czynnikami zewnętrznymi. Łuski włosowe pomagają także im być bardziej odpornymi na uszkodzenia mechaniczne. Porowatość określa, jak bardzo łuski włosowe są odchylone od reszty włosa – włosy niskoporowate mają łuski dobrze przylegające i z niewielkimi szczelinami pomiędzy nimi, natomiast w przypadku włosów wysokoporowatych odchylenie łusek jest znacznie większe.

Dlaczego porowatość włosów jest ważna w kontekście doboru kosmetyków?

Mniej lub bardziej odchylone łuski włosowe są ważnym czynnikiem, który wpływa na ogólny wygląd, zachowanie i potrzeby włosa. Przykładowo – włosy niskoporowate zazwyczaj lepiej utrzymują nawilżenie niż inne typy (dzięki zamkniętym łuskom włosowym nie wypuszczają tak bardzo cząsteczek wody), jednak łatwo je przeciążyć.

Maska do włosów średnioporowatych, wysokoporowatych i niskoporowatych – jak wybrać?

Każdy z typów włosów ma swoje określone potrzeby. Włosy niskoporowate potrzebują lekkich substancji odżywczych, które pomogą je odżywić bez jednoczesnego wywoływania efektu oklapnięcia i utraty objętości. Włosy wysokoporowate będą potrzebowały bardziej kompleksowego nawilżenia, gdyż łatwiej je wytracają przez otwarte łuski włosowe. Włosy średnioporowate natomiast łączą wady i zalety obu poprzednich typów w różnym natężeniu. Kiedy szukamy maski do włosów średnioporowatych, najlepiej będzie jeśli sięgniemy po lekkie składniki w jej formule, podobnie jak ma to miejsce w przypadku włosów niskoporowatych. Należą do nich naturalne oleje takie jak oliwa z oliwek czy olej z pestek winogron.

Porowatość włosów to ważny czynnik, który ma wpływ nie tylko na wygląd i podatność na układanie, ale także na potrzeby naszych włosów. Pamiętajmy, że maska do włosów średnioporowatych może nie przynieść oczekiwanego rezultatu, jeśli nasz typ włosów jest inny – każdy z nich ma swoje indywidualne potrzeby, które powinniśmy uwzględnić przy wyborze kosmetyków.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Olsztyn
25.2°C
wschód słońca: 04:09
zachód słońca: 21:13
Koronawirus
warmińsko-mazurskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Olsztynie

kiedy
2022-07-01 19:00
miejsce
Galeria Sowa, Olsztyn, ul. Zamkowa 2
wstęp biletowany
kiedy
2022-07-03 19:00
miejsce
Galeria Sowa, Olsztyn, ul. Zamkowa 2
wstęp biletowany
kiedy
2022-07-06 20:00
miejsce
Galeria Sowa, Olsztyn, ul. Zamkowa 2
wstęp biletowany
kiedy
2022-07-08 19:00
miejsce
Auditorium Maximum, Olsztyn, al....
wstęp biletowany