reklama
10 listopad 2024

Ewangelicy zaproponowali, by rondo przy parafii zostało Rondem Reformacji

zdjęcie: Ewangelicy zaproponowali, by rondo przy parafii zostało Rondem Reformacji / v13848859
v13848859
Ostródzcy ewangelicy zaproponowali, by rondo znajdujące się przy ich miejscowej parafii nosiło nazwę Ronda Reformacji - poinformował PAP proboszcz ewangelickiej parafii ks. Wojciech Płoszek. Wyjaśnił, że w przyszłym roku świętowany będzie jubileusz 500-lecia Reformacji na Mazurach.
REKLAMA

W Ostródzie (Warmińsko-Mazurskie) zakończyły się konsultacje społeczne dotyczące nazw dwóch nowych rond na terenie miasta. Nadawanie nazw ulicom, placom i obiektom architektonicznym na terenie miasta to kompetencja Rady Miasta. Zanim radni przegłosują propozycje, samorząd poprosił mieszkańców o opinię.

Dwie propozycje uzyskały największe uznanie. Za propozycją Ronda Weteranów Misji Zagranicznych przy ulicach Grunwaldzkiej, Drwęckiej i Kopernika zagłosowało 159 mieszkańców, a za propozycją Ronda Reformacji przy ulicach Mickiewicza i Olsztyńska - 146.

Jak podkreślił ks. Płoszek, parafia ewangelicka w Ostródzie jeszcze przed wakacjami wystąpiła z propozycją nazwy Ronda Reformacji.

Zaznaczył, że wniosek nie ma charakteru religijnego. "Ewangelikami z Ostródy kierowały względy historyczno-kulturowe. Chcemy opowiadać o historii naszego miasta. Jesteśmy dumni ze swojej tradycji i chcemy być obecni w przestrzeni publicznej. Jesteśmy Polakami, Mazurami, ewangelikami. Nie wstydzimy się tego i nie czujemy się gorsi" - mówił. Jak dodał, ostródzka parafia ewangelicka liczy 300 wiernych, którzy mieszkają nie tylko w Ostródzie, ale i w Iławie, Morągu, Pasłęku.

Ks. Płoszek przypomniał, że w roku 2025 będzie obchodzona 500. rocznica Hołdu Pruskiego, a więc sekularyzacji Zakonu Krzyżackiego i utworzenia świeckiego państwa, które jako lenno było zależne od Króla Polski.

Jak wskazał, kilka miesięcy później w lipcu 2025 r. ogłoszono mandat reformacyjny, który sprawił, że Prusy Książęce stały się pierwszym w historii ewangelickim państwem na świecie. A dawne diecezje katolickie – Sambijska i Pomezańska – stały się diecezjami ewangelickimi. Od tego momentu, aż po 1945 r. zdecydowana większość mieszkańców tych ziem była ewangelikami.

"I wcale nie byli to tylko Niemcy. Były to też tysiące Polaków, którzy jako imigranci osiedlali się na tych ziemiach w poszukiwaniu lepszego życia. To właśnie byli Mazurzy. Ci, którzy m.in. przez ponad 400 lat stanowili większość mieszkańców naszego miasta. I dziś jesteśmy tu obecni starając się prężnie działać na rzecz społeczności całego miasta" - podkreślił.(PAP)

ali/ jann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Olsztyn
2.3°C
wschód słońca: 07:39
zachód słońca: 15:58
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Olsztynie

kiedy
2025-01-20 19:00
miejsce
Filharmonia Warmińsko-Mazurska,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-21 20:00
miejsce
Aula im. Anny Wasilewskiej,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-22 19:00
miejsce
Irish Pub Carpenter Inn, Olsztyn,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-23 19:00
miejsce
Galeria Sowa, Olsztyn, ul. Zamkowa 2
wstęp biletowany