4 lipiec 2024

GDDKiA wybrała wykonawcę rozbudowy DK16 Olsztyn-Barczewo

zdjęcie: GDDKiA wybrała wykonawcę rozbudowy DK16 Olsztyn-Barczewo / v45734595
v45734595
GDDKiA poinformowała w czwartek, że w przetargu na wyłonienie wykonawcy rozbudowy DK16 pomiędzy Olsztynem i Barczewem do ekspresowej S16 jako najkorzystniejszą wybrała ofertę firmy Budimex, która realizację prac na 11,4-kilometrowym odcinku wyceniła na ponad 507 mln zł.
REKLAMA

"Jeżeli nie wpłyną odwołania, to do końca wakacji, po zakończeniu kontroli uprzedniej Prezesa UZP, podpiszemy umowę i zakończymy toczący się od 21 grudnia 2022 r. przetarg" - przekazała PAP Katarzyna Kozłowska z GDDKiA w Olsztynie.

Jak przypomniała, w czerwcu 2023 r. GDDKiA dokonała pierwszego wyboru najkorzystniejszej oferty dla tego odcinka, wskazując ofertę Budimexu. Wpłynęło jednak odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej, która nakazała unieważnienie wyboru i ponowne badanie ofert z uwzględnieniem odrzuconej oferty złożonej przez konsorcjum Polimex.

"Sąd Okręgowy w Warszawie w lutym br. oddalił naszą skargę na wyrok KIO, w efekcie przystąpiliśmy do ponownego badania ofert. Po ponownej analizie mieliśmy wskazać ofertę konsorcjum Polimex jako najkorzystniejszą, ale w czerwcu br. konsorcjum nie zgodziło się na wybór ich oferty. W efekcie ponownie wskazaliśmy na Budimex" - wyjaśniła.

W miejsce obecnej DK16 pomiędzy Olsztynem i Biskupcem, którą oddano do ruchu w 2010 r., powstanie droga ekspresowa S16 o długości blisko 30 km. Realizację podzielono na dwa odcinki: Olsztyn-Barczewo i Barczewo-Biskupiec. Dla tego drugiego odcinka, o długości ponad 18 km, w czerwcu GDDKiA podpisała umowę z wykonawcą.

Istniejąca droga zostanie dostosowana do parametrów klasy S, dzięki dobudowie drugiej jezdni i przebudowie niektórych odcinków istniejącej drogi. Wybudowane zostaną także dodatkowe jezdnie umożliwiające obsługę przyległych terenów. Powstaną nowe węzły drogowe Wójtowo oraz Łęgajny, natomiast węzły Barczewo, Kromerowo i Biskupiec zostaną dostosowane do parametrów drogi ekspresowej.

Według GDDKiA wykonawca w maksymalnym stopniu wykorzysta destrukt asfaltowy pozyskany z rozbiórki istniejącej DK16 i ponownie wbuduje go w nową nawierzchnię, przy zachowaniu wysokich parametrów jakościowych.

"Na odcinku pomiędzy Olsztynem i Barczewem zostaną wybudowane węzły Wójtowo oraz Łęgajny, na których zastosujemy samowystarczalne oświetlenie wykorzystujące odnawialne źródła energii. Rozbudowany zostanie węzeł Barczewo. Powstanie 11 nowych obiektów inżynierskich, a trzy przejścia podziemne dla pieszych zostaną wydłużone" - zaznaczyła Kozłowska.

W pierwszej kolejności wykonawca ma opracować dokumentację niezbędną do złożenia wniosku o tzw. decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, co wraz z jej uzyskaniem potrwa ok. 17 miesięcy. Kolejne 22 miesiące, bez uwzględnienia okresów zimowych ma zająć realizacja inwestycji. Oznacza to, że kierowcy z nowej trasy powinni skorzystać w 2028 r.

Jak przypomniała GDDKiA, modernizacja odcinka DK16 ma kluczowe znaczenie dla północno-wschodniej Polski. Nowoczesna droga ekspresowa zwiększy przepustowość trasy, poprawi bezpieczeństwo oraz skróci czas podróży. Ma też przyczynić się do rozwoju gospodarczego regionu.

(PAP)

mbo/ malk/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Olsztyn
22.2°C
wschód słońca: 04:30
zachód słońca: 20:58
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Olsztynie

kiedy
2024-07-19 20:00
miejsce
Kuźnia Społeczna, Olsztyn, Marka...
wstęp biletowany
kiedy
2024-07-24 19:00
miejsce
Irish Pub Carpenter Inn, Olsztyn,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-07-28 19:00
miejsce
Galeria Sowa, Olsztyn, ul. Zamkowa 2
wstęp biletowany
kiedy
2024-08-02 19:00
miejsce
Scena Zgrzyt, Olsztyn, F....
wstęp biletowany