10 czerwiec 2022

Oto młodzi specjaliści od państwa krzyżackiego

fot. nadesłane
Za nami jubileuszowa, 20. edycja konkursu wiedzy o zamkach gotyckich. Wśród tegorocznych laureatów jest także przedstawiciel Olsztyna.
REKLAMA
Zmagania uczniów szkół podstawowych były dwuetapowe. Najpierw wyłonionych zostało po dwóch laureatów konkursów gminnych, którzy później sprawdzali swoją wiedzę w zmaganiach centralnych.

Celem konkursu jest propagowanie szeroko pojętej wiedzy o historii dawnego państwa krzyżackiego obejmującego obszar dzisiejszej północnej i północno-wschodniej Polski - mówi dyrektor biura stowarzyszenia gmin Polskie Zamki Gotyckie, Izabela Narożniak-Jakubowska.

Najważniejsze zagadnienia, jakie były brane pod uwagę to organizacja państwa krzyżackiego w Prusach, powstanie i ekspansja Zakonu Krzyżackiego czy wybitne postacie historyczne związane z historią zamków państwa krzyżackiego oraz biskupstwa warmińskiego i pomezańskiego.

Zarówno pierwszy, jak i drugi etap konkursu miał formę pisemnego testu. Finał odbył się w Muzeum w Ostródzie. I miejsce zajęła Adrianna Truty z SP Nr 1 w Sztumie, II miejsce przypadło Bartoszowi Surowieckiemu z SP Nr 1 w Lęborku, a trzeci był Łukasz Kwaśny z SP Nr 19 w Olsztynie.

W konkursie brały udział dzieci i młodzież szkół podstawowych z 14 gmin należących do stowarzyszenia gmin Polskie Zamki Gotyckie: Człuchów, Bytów, Lębork, Nowe, Gniew, Malbork, Sztum, Kwidzyn, Ostróda, Nidzica, Olsztyn, Działdowo, Lidzbark Warmiński, Kętrzyn.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Olsztyn
10.2°C
wschód słońca: 04:13
zachód słońca: 21:11
Koronawirus
warmińsko-mazurskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Olsztynie

kiedy
2022-07-03 19:00
miejsce
Galeria Sowa, Olsztyn, ul. Zamkowa 2
wstęp biletowany
kiedy
2022-07-06 20:00
miejsce
Galeria Sowa, Olsztyn, ul. Zamkowa 2
wstęp biletowany
kiedy
2022-07-08 19:00
miejsce
Auditorium Maximum, Olsztyn, al....
wstęp biletowany
kiedy
2022-07-10 19:00
miejsce
Galeria Sowa, Olsztyn, ul. Zamkowa 2
wstęp biletowany