reklama
kategoria: Kraj
1 lipiec 2023

Pomnik Wdzięczności w Olsztynie to komunistyczny obiekt propagandy

zdjęcie: Pomnik Wdzięczności w Olsztynie to komunistyczny obiekt propagandy / fot. PAP
fot. PAP
Pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej w Olsztynie nie upamiętnia prawdziwego wydarzenia, lecz jest komunistycznym obiektem propagandy - wskazał w sobotnim komunikacie IPN w Olsztynie. Historycy ocenili, że monument fałszuje historię i powinien zostać zdemontowany.
REKLAMA

Instytut Pamięci Narodowej zainaugurował w sobotę w Olsztynie akcję informacyjną "Straszy w mieście". W kilku lokalizacjach pojawiły się billboardy, po mieście jeździ laweta, na trzech telebimach wyświetlane są spoty na temat monumentu, który obecnie nosi nazwę Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej, a przez mieszkańców miasta nazywany jest potocznie "szubienicami".

Jak przekazał w komunikacie IPN, "szubienice" zostały odsłonięte w 1954 r. jako pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej. "Nie jest to jednak pomnik, który upamiętnia prawdziwe wydarzenia, lecz komunistyczny obiekt propagandowy. Fałszuje on historię i próbuje wmawiać mieszkańcom i odwiedzającym, że zajęcie miasta i całego regionu przez Sowietów było +chwalebnym wyzwoleniem+, a nie tym, czym było w rzeczywistości - pasmem terroru i zbrodni" - podkreślili historycy instytutu.

Jak wskazali, "nagminne były grabieże, dewastacje i gwałty - w samym tylko Olsztynie zostało zniszczonych ponad 1000 budynków, a starówka została spalona w niemal połowie".

IPN podkreślił, że "olsztyńska przestrzeń publiczna powinna być wolna od symboli komunistycznych, a +szubienice+ należy w imię zasad sprawiedliwości społecznej zdemontować, rozliczając totalitarną przeszłość".

"Nie ma zgody na zniekształcanie prawdy historycznej. Wolna Polska nie będzie oddawała hołdu swoim ciemiężycielom" - podkreślił cytowany w komunikacie prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki.

Wojewoda Artur Chojecki, na podstawie m.in. opinii wydanej przez Instytut Pamięci Narodowej, wydał decyzję administracyjną, w której nakazuje usunięcie tego obiektu propagandowego. Wykonanie tej decyzji spoczywa na prezydencie Olsztyna, który uchyla się od jej wykonania - przypomniał IPN.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński mówił w czerwcu w Olsztynie, że pamiątki komunizmu zgodnie z polskim prawem powinny zniknąć z przestrzeni publicznej. Oczekujemy od prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza jasnych decyzji w sprawie "szubienic" - mówił wówczas minister.

Gliński zaznaczył, że komunizm jest największym złem w dziejach ludzkości, pochłonął ponad 100 mln ofiar, a "pamiątki" po tym systemie powinny raz na zawsze zniknąć z przestrzeni publicznej. "To jest rzecz niezrozumiała, że właściciel tego pomnika, prezydent Olsztyna (Piotr Grzymowicz) wciąż unika odpowiedzialności i kluczy, szuka bardzo dziwnych, różnych prawnych kruczków, żeby nie zrealizować czegoś, co jest jego obowiązkiem" - stwierdził szef Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz w maju br. poinformował PAP, że otrzymał z MKiDN decyzję, która utrzymuje w mocy wcześniejszą decyzję wojewody warmińsko-mazurskiego (z 26 stycznia 2023 r.) dotyczącą pomnika obecnie nazywanego pomnikiem Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej, a wcześniej nazywanego Pomnikiem Wdzięczności Armii Czerwonej. Wojewoda nakazał usunięcie monumentu z przestrzeni publicznej i wydał swojej decyzji rygor natychmiastowej wykonalności. Od tej decyzji odwołało się miasto Olsztyn (7 lutego 2023).

Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej stoi w centrum Olsztyna i składa się z dwóch wysokich na 13 metrów pylonów - z tego powodu określa się go mianem "szubienic". Jeden z pylonów przedstawia m.in. postać czerwonoarmisty, który na hełmie miał sierp i młot. Symbole te zostały skute z hełmu jesienią ubiegłego roku, ponieważ wojewoda podkreślał, że w ten sposób propagowany był ustrój komunistyczny. Na drugim pomniku widnieją m.in. samolot i czołg.

Władze Olsztyna nie chcą się zgodzić na usunięcie pomnika, ponieważ jego twórcą był wybitny polski rzeźbiarz, więzień hitlerowskich obozów Xawery Dunikowski (osobiście Dunikowski wykuł twarz czerwonoarmisty). W ocenie władz miasta wokół pomnika powinno powstać muzeum przestrzegające przez totalitaryzmami.

Minister kultury w sporze wojewoda - prezydent Olsztyna przyznał rację wojewodzie i przypomniał, że wojewoda, wydając swoją decyzję, oparł się na opinii IPN. (PAP)

autor: Agnieszka Libudzka

ali/ mk/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Olsztyn
15.6°C
wschód słońca: 04:23
zachód słońca: 21:04
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Olsztynie

kiedy
2025-07-14 19:00
miejsce
Irish Pub Carpenter Inn, Olsztyn,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-07-16 19:00
miejsce
Galeria Sowa, Olsztyn, ul. Zamkowa 2
wstęp biletowany
kiedy
2025-07-16 19:30
miejsce
Galeria Sowa, Olsztyn, ul. Zamkowa 2
wstęp biletowany
kiedy
2025-07-18 20:00
miejsce
Galeria Sowa, Olsztyn, ul. Zamkowa 2
wstęp biletowany