22 styczeń 2023

Uroczystości ku czci powstańców styczniowych - list od szefa MON

zdjęcie: Uroczystości ku czci powstańców styczniowych - list od szefa MON / fot. PAP
fot. PAP
"Powstanie Styczniowe (...) zadecydowało o trwałym istnieniu naszego kraju na politycznej mapie świata, o naszej silnej tożsamości narodowej i o tym jak postrzegamy i wspieramy walkę o suwerenność toczoną przez inne państwa" - napisał w liście wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak do uczestników obchodów kuc czci powstańców styczniowych w Olsztynie.
REKLAMA

W Olsztynie 160 rocznicę wybuchu powstania styczniowego upamiętniono w niedzielę nabożeństwem oraz złożeniem kwiatów przy obelisku przypominającym o zatrzymaniu Wojciecha Kętrzyńskiego, który przewoził broń powstańcom. W uroczystości w olsztyńskiej dzielnicy Jaroty uczestniczyli m.in. parlamentarzyści i przedstawiciele Wojska Polskiego, w tym zastępca dowódcy 16. Dywizji Zmechanizowanej gen. bryg. Dariusz Kosowski.

Podczas uroczystości odczytany został list wicepremiera, szefa MON Mariusza Błaszczaka. "Powstanie po raz kolejny dobitnie potwierdzało istnienie w Europie silnego i zdeterminowanego narodu, który w imię wolności i posiadania własnej państwowości nigdy nie zawaha się walczyć i będzie to czynić aż do pożądanego skutku" - napisał Błaszczak.

"Powstanie Styczniowe to nie tylko część pięknej narodowej legendy, ale i ważny element ciągu wydarzeń, które przesądziły o tym, jaka Polska jest teraz. Zadecydowały o trwałym istnieniu naszego kraju na politycznej mapie świata, o naszej silnej tożsamości narodowej i o tym jak postrzegamy i wspieramy walkę o suwerenność toczoną przez inne państwa. Powstańcy styczniowi walcząc z rosyjskim zaborcą pokazali niezwyciężony polski duch oporu, z którym musi się liczyć każdy, kto chciałby podjąć próbę agresji na nasze terytorium i podporządkowania sobie naszej Ojczyzny" - napisał Błaszczak w liście.

W ostatnim akapicie szef MON podkreślił, że "pamięć o bohaterach Powstania Styczniowego jest także ważnym elementem w budowaniu etosu żołnierzy obecnego Wojska Polskiego. Oddając cześć uczestnikom Powstania, pomyślmy więc również o naszych współczesnych żołnierzach, których służba ma to samo źródło – patriotyzm i obowiązek". (PAP)

Autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska

jwo/ mhr/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Olsztyn
-6.8°C
wschód słońca: 07:15
zachód słońca: 16:28
Koronawirus
warmińsko-mazurskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Olsztynie

kiedy
2023-02-06 19:00
miejsce
SCENA ZGRZYT, Olsztyn, F....
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-09 19:00
miejsce
Filharmonia Warmińsko-Mazurska,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-10 17:30
miejsce
Centrum Edukacji i Inicjatyw...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-11 15:00
miejsce
Filharmonia Warmińsko-Mazurska,...
wstęp biletowany