Miasto jest Wasze! MOK Olsztyn poleca: 09.07- 18.07
fot. nadesłane
Najbliższe wydarzenia organizowane przez Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie w ramach cyklu MIASTO JEST WASZE.
REKLAMA
- 9.07 CZ 18:00// Galeria Amfilada, ul. Dąbrowszczaków 3
IWONA BOLIŃSKA-WALENDZIK: SECOND LIFE 2020
Każdy zasługuje na drugą szansę, również prace… Ile mamy żyć, w tym realnym świecie… Czy są równoległe światy, w których rzeczywistość wygląda całkiem inaczej… Wystawa „Second life” Iwony Bolińskiej-Walendzik i Katarzyny Walendzik, a w drugiej odsłonie uczestników warsztatów z pracowni batiku, to różne światy, różne role – jeden czas i miejsce.
Autorki wystawy:Iwona Bolińska-Walendzik – batik, instalacje. Katarzyna Walendzik – instalacje.
https://www.facebook.com/events/3163835707005878/
- 10.07 PT 20:00//Amfiteatr
Jak mawiał Zygmunt Freud "nie ma ludzi zdrowych, są tylko niezdiagnozowani" i ten program w pełni to potwierdza. "To jest chore" - najnowsza propozycja Kabaretu Młodych Panów, jak każdy ich program, dotyka kwestii społecznych, tego z czym spotykamy się na co dzień. "To jest chore" mieści się w ramach wszystkiego, co może zaistnieć w szeroko rozumianych relacjach międzyludzkich, a co odbiega od normy. Idąc dalej, jest o tym, co nienormalne, bezsensowne i absurdalne w naszej codzienności. Zabawne skecze i zaskakujące puenty, których tutaj nie brakuje, świetne scenki łączące, jak i ironiczne, mądre piosenki sprawiają, że dwie godziny mijają nam bardzo szybko i czujemy zdrowy niedosyt. Kabaret Młodych Panów zgrabnie łączy obiektywizm z umiarkowanym realizmem, nie koncentrując się wyłącznie na zaletach, ani na wadach świata i ludzi. Ukazuje świat we właściwych proporcjach i pochopnie nie uogólnia. Świetny program i fantastyczna zabawa gwarantowane!
Bilety: 60zł bilety.mok.olsztyn.pl
https://www.facebook.com/events/569735510634127/
- 10.07 PT 20:00// Zajezdnia Trolejbusowa, ul. Knosały
Dokładnie w setną rocznicę plebiscytu na Warmii, Mazurach i Powiślu zapraszamy na spotkanie powiązane z mini-wystawą znanych i nieznanych fotografii oraz pocztówek ze zbiorów Rafała Bętkowskiego. 10 oryginalnych kart i zdjęć z okresu plebiscytu w Olsztynie i Biskupcu, których część nie była dotąd nigdzie prezentowana i publikowana (m.in. kordon żołnierzy angielskich, którzy sprowadzenie zostali do Biskupca po pobiciu trupy teatru Działosza 13.04.1920 r., fotografia brytyjskiego komisarza plebiscytowego Ernsta Rennie z jego odręcznym autografem, fotografia przedstawiająca budynek YMCA w Olsztynie). Rafał Bętkowski przybliży pokrótce historię plebiscytu, ilustrując swą opowieść prezentacją przedstawianą na dużym ekranie.
https://www.facebook.com/events/309489013417776/
- 11.07 SB // godz. 20:00, Amfiteatr
Zespół, który ciężko jednoznacznie zakwalifikować. Łydka Grubasa muzycznie stanowi wypadkową wszelkich gatunków rockowych, wymieszanych często w karkołomnych konfiguracjach. Tekstowo to bieżąca publicystyka ubrana w humorystyczny, sarkastyczny, czasem dosadny tekst. Mieszanka ta gwarantuje mnóstwo gitarowej energii, bardzo pozytywną aurę płynącą ze sceny oraz dawkę śmiechu połączoną z refleksją. Jak podkreślają sami członkowie zespołu, Łydka zawsze stara się grać i brzmieć jak najlepiej. Priorytetem jest też wzajemny szacunek oraz więź z Publicznością wyrażone tak, aby na ich koncercie każdy mógł poczuć się jego częścią i pełnym uczestnikiem. Bez barier, murów – po prostu rock’and’rollowo.
Bilety: 20 zł
https://www.facebook.com/events/2669697899916282/
- 12.07 ND / Park Jakubowo, godz. 20.00
Park Jakubowy Olsztyn to zielona enklawa relaksu pośród wielkomiejskiego zgiełku. Po latach krzywdzących zaniedbań, z roku na rok odzyskuje swój blask i należne miejsce na rekreacyjnej mapie miasta. Zapraszamy na cykl plenerowych, bezpłatnych koncertów "Kultura w Parku!", które na powrót wypełnią Jakubowo życiem artystycznym!
Recital jest skonstruowany po mistrzowsku, zgodnie ze starymi, sprawdzonymi zasadami estrady, czy teatru. Na koncert składają się piosenki autorskie Wojtka Gęsickiego, a także napisane specjalnie dla niego przez satyryka Jana Kazimierza Siwka i poetów: Jacka Goryńskiego i Krzysztofa Cezarego Buszmana. Odnajdziemy w nim także stare piosenki kabaretu międzywojennego.
Projekt realizowany ze środków finansowych Gminy Olsztyn w ramach Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego.
- 12.07 ND /Bazylika konkatedralna św. Jakuba, godz. 20.00
Zapraszamy na kolejną odsłonę popularnego cyklu koncertów muzyki organowej. Muzyki rozluźniającej niepotrzebne napięcia i regulującej oddech pośród niepokojów.Gotyckie mury olsztyńskiej katedry ponownie zabrzmią arcydziełami dawnych mistrzów, przynoszących wytchnienie w niełatwych czasach. Tegoroczna odsłona OKO to prawdziwa gratka nie tylko dla miłośników muzyki klasycznej. Niepowtarzalna atmosfera i przeżycia niespotykane nigdzie indziej gwarantowane! Wystąpią: Paweł Hulisz – trąbka, Andrzej Szadejko – organy.
https://www.facebook.com/events/696697201150940/
- 13.07 PN//godz.21.30, Park Podzamcze
Zapraszamy na tegoroczną edycję popularnego cyklu Kina Plenerowego w Parku Podzamcze. Spotykamy się w kolejne poniedziałki lipca i sierpnia w Parku Podzamcze, nieopodal fontanny "Ryba z dzieckiem".Moment przymusowego zamknięcia w domach postawił nas przed wieloma pytaniami. Kim są ludzie, z którymi dzielę codzienność? I dlaczego akurat oni? Dlatego tym razem Kino Plenerowe postanowiliśmy poświęcić tematyce rodziny i wspólnoty. Wybierzemy się do Japonii, Stanów Zjednoczonych, Francji, Hiszpanii. Zastanowimy się nad problemami, które dotykają dziś relacji międzyludzkich. Ale nie tylko. Filmy, które wybraliśmy, opowiadają o kapitalizmie, Europie, stereotypach i marzeniach. Na pierwszy ogień: ???? "American honey" w reżyserii Andrei Arnold. "American honey" to szalone love story, za które odpowiada jedna z najciekawszych reżyserek współczesnego kina, nominowana do Oscara i wielokrotnie nagradzana w Cannes Andrea Arnold („Fish Tank”). Nowoczesne kino drogi, którego młodzi bohaterowie szukają niezależności i wolności.
https://www.facebook.com/events/2824405357686042/
- 14.07 WT // Scena staromiejska, godz. 20.00
Starówka Muzyczne Serce Olsztyna to popularny cykl plenerowych, bezpłatnych koncertów organizowanych pośród staromiejskich kamienic. Tym razem wystąpi młody zespół z Olsztyna zakochany w muzyce retro, wychowany na piosenkach Zbigniewa Wodeckiego, Alicji Majewskiej i Anny Jantar. Gra rocka, ale inspiruje się również muzyką klasyczną, rapem i polskim big beatem. Artyści tworzą z rockandrollowym polotem i mają ucho do chwytliwych melodii. Szturmem wzięli wszystkie konkursy i przeglądy talentów, w których uczestniczyli. Stach śpiewa i gra na perkusji. Jednocześnie! Aga brawurowo zasuwa na basie, a Robert trzaska dobre riffy na gitarze.
Projekt realizowany ze środków finansowych Gminy Olsztyn w ramach Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego
Szczegółowy program: mok.olsztyn.pl
https://www.facebook.com/events/1201433143552342/
- 15.07 ŚR // Scena staromiejska, godz. 20.00
Nie ma drugiego takiego gatunku, jak szanty: integrującego ludzi muzycznym rytmem wakacyjnych wspomnień i zachęcającego do wspólnego śpiewu. Zanim wyruszycie ciągać fały i stawiać groty, wpadnijcie koniecznie na olsztyńskie Stare Miasto, gdzie w lipcu i sierpniu MOK Olsztyn realizuje "Szanty nad Łyną"! Zapraszamy na cykl plenerowych, bezpłatnych koncertów poświęconych piosence szuwarowo-bagiennej!
Eddy's Rock&Blues Band to zespół inspirujący się latami, w których prawdziwa muzyka płynęła w żyłach muzyków ją wykonujących. Inaczej mówiąc, są zespołem - jak sami o sobie piszą - dającym niezłego kopa muzyką z dawnych lat. Wpadnij na Stare Miasto i przekonaj się, że mówią prawdę!
Projekt realizowany ze środków finansowych Gminy Olsztyn w ramach Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego.
https://www.facebook.com/events/816535368880569/
Otwarcie: 16.07 CZW/ / godz. 17:00, Park Centralny
PARK KONTROLI DYSTANSU
Pewnego dnia, a było to zimą roku 2020, Ziemia zadrżała od Głosu: „Zostaniecie w domach! Jeśli nie – grozi wam cierpienie i śmierć!”. Mieszkańcy Ziemi zamknęli drzwi i okna, zamykając też za sobą wolność. Nieliczni przemykający po ulicach, ukradkiem patrzyli na siebie, pełni rezerwy i niepewności. Głos ostrzegał: „nawet sąsiad jest waszym wrogiem. Nikogo nie można być pewnym”. „Nie zbliżajcie się do siebie!” – grzmiał Głos, więc ludzie rezygnowali z czułości, z bliskiego dotyku dłoni, z ruchu warg i słów, którym zakazano bezpośredniości. Na ulicach unosił się ostry zapach ostrzegawczego płynu. Wszyscy zaczęli umywać ręce. Oko Najwyższej Kontroli – narzędzie tyrana – zdawało się nie dostrzegać wychodzących z „komfortowych” klatek śmiałków. Doskonale jednak penetrowało ludzkie dni powszechnie, człowiecze tęsknoty, marzenia, tłumacząc to stanem wyższej konieczności i dyscypliny. Tyran, istniejący i niewidzialny, multiplikowany i mnożony seriami nieszczęść wydumanych i realnych, napawał się władzą absolutną. Powoływał zależne ministerstwa, nadzorców i kontrolerów, którzy wprowadzali kolejne sankcje Kontroli Dystansu. Od nazwiska jednego z jego popleczników – inżyniera Wumetra – powstała nawet obowiązująca wszystkich ludzi miara odległości! Szaleństwo despoty było jak wirus, a kolejne rozkazy wykonywano natychmiast: „Zasłońcie usta i nosy!” / „Dłonie obleczcie w rękawiczki!”/„Niech człowiek nie zbliża się do człowieka!”. Pojawiły się obowiązkowe uniformy dla tych, którzy gnani koniecznością opuszczali swoje Kwarantanniki. I nigdy wcześniej człowiek nie czuł się tak obco na Ziemi, której dotychczas był częścią.
https://www.facebook.com/events/2083171858473419/
- 17.07 PT// Scena staromiejska, godz. 20.00
Plenerowe przedstawienie teatralne! Monodram "Słoń" w wykonaniu Dariusza Siastacza na podstawie tekstu Łukasza Staniszewskiego. Monodram „Słoń” to spowiedź człowieka przebywającego w celi śmierci. Skazany za pochodzenie, wspomina swoje życie, które dostało się w tryby totalitarnej machiny śmierci. Tekst „Słoń” miał premierę 17 grudnia 2018 r. w Teatrze im. Aleksandra Sewruka w Elblągu.
Autor tekstu: Łukasz Staniszewski
Występuje: Dariusz Siastacz
https://www.facebook.com/events/290156459030351/
- 18 .07 SB // godz. 20:00, Amfiteatr
Zapraszamy na koncert KRÓLA, promujący jego ostatnią płytę "Nieumiarkowania". Błażej Król to jeden z najbardziej utytułowanych muzyków i tekściarzy młodego pokolenia, który od lat sumiennie toruje sobie drogę z niezależnego światka na sceny największych festiwali i na łamy opiniotwórczej prasy muzycznej. Karierę rozpoczynał w duecie z Maurycym Kiebzakiem Górskim jako UL/KR. W 2014 Król postanowił wydać pierwszą płytę solową. Szerszej publiczności dał się poznać za sprawą albumów "Nielot”, "Wij” (2015) oraz "Przez Sen" (2016), "Przewijanie na podglądzie” (2018), a także ostatniego albumu "Nieumiarkowania” (2019). Za płytę "Przewijanie na Podglądzie" król został nagrodzony "Mateuszem Trójki" a także nominowany do wielu nagród m.in. Fryderyka. Za ostatnią płytę "Nieumiarkowania” Król otrzymał Paszport POLITYKI.
Bilety: 30 zł
https://www.facebook.com/events/560207671319947/
- 02.07- 31.08 //ul. Rodziewiczówny (przy Spichlerzu MOK)
Ogród Rodziewiczówny to organiczny azyl w samym centrum Olsztyna. Przy aktywnym udziale mieszkańców, MOK Olsztyn tworzy niepowtarzalny ogród społeczny. Wyjątkową przestrzeń artystyczno-ekologiczną i zielone oparcie dla oczu pokrytych wielkomiejskim kurzem. Na tyłach Spichlerza, przy ulicy Rodziewiczówny, powołujemy do życia kulturalno-rozrywkowe miejsce w odcieniach natury. Do wspólnego zazieleniania rzeczywistości zapraszamy wszystkich spragnionych twórczego spędzania czasu i budowania realnej wspólnoty! Ogród Rodziewiczówny to miejsce o charakterze artystyczno-społecznym, organizowane wspólnie z mieszkańcami, będziemy wspólnie uprawiać, dbać o nie, rozwijać i spędzać w nim czas. Ogród społeczny ma być w założeniu przestrzenią wspólną, pragniemy, by mieszkańcy mieli poczucie, że na każdym etapie mogą włączyć się w jego tworzenie i rozwijanie. To miejsce dla wszystkich, którzy marzą o własnej działce lub chociaż grządce (którą będzie można adoptować), którzy chcą realizować autorskie pomysły i warsztaty, dzielić się wiedzą i energią. W lipcu i sierpniu zazielenimy ulicę Rodziewiczówny kwiatami, warzywami, ziołami, tak, by później świętować przy zbiorach, urządzić wykopki, wielkie wspólne gotowanie i akcję dzielenia się plonami. Funkcjonowanie Ogrodu będzie opierało się na cotygodniowych spotkaniach/konsultacjach z mistrzem ogrodnictwa, połączonych z warsztatami (wtorki i środy), w czwartki animatorzy MOK Olsztyn będą zapraszać mieszkańców do cyklicznych działań animacyjnych, w każdy piątek zaproponujemy mieszkańcom coś dla ducha, soboty i niedziele będziemy spędzać na wspólnym doglądaniu Ogrodu.
https://www.facebook.com/ogrodrodziewiczowny/
FEST MUZA 2020. NABÓR TRWA DO 10 LIPCA
Grasz w kapeli? Świat jeszcze o was nie usłyszał? W takim razie FEST MUZA jest właśnie dla ciebie! Ogólnopolski konkurs MOK Olsztyn ułatwi wam start w przemyśle muzycznym Dzięki udziałowi w FEST MUZIE zyskujecie wyjątkową szansę na wypromowanie swojej twórczości! Żeby było przyjemniej, laureaci FEST MUZY przytulą naprawdę dobre grosiwo, zyskają możliwość nagrania koncertu w profesjonalnym studiu oraz zagrają na finale KortoFestu!
Na zgłoszenia czekamy tylko do 10 lipca 2020.
Wielki finał FEST MUZY odbędzie się 9 sierpnia w Amfiteatr im. Czesława Niemena w Olsztynie Regulamin, formularz konkursowy i wszystkie szczegóły znajdziecie na https://www.mok.olsztyn.pl/projekty/fest-muza
Gotowi na sławę? No to ciach!
Partnerzy Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Zespołów FEST MUZA:
- Radio UWM FM
- Kortowiada - najlepsze juwenalia w Polsce UWM w Olsztynie
- KortoFest
PRZECZYTAJ JESZCZE