reklama
kategoria: Kultura / Sztuka
15 lipiec 2020

Miasto jest Wasze! MOK Olsztyn poleca: 15.07- 26.07

fot. nadesłane
Wydarzenia organizowane przez Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie.
REKLAMA
15.07// Scena staromiejska, godz. 20.00
  • ÓSEMKA BLUESA: EDDY'S ROCK&BLUES BAND
Ósemka Bluesa to cykl plenerowych, bezpłatnych koncertów poświęconych muzyce, bez której kultura masowa wyglądałaby inaczej. To jednocześnie jeden z projektów realizowanych w tym roku przez Miejski Ośrodek Kultury w ramach Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Dzięki temu przez cały lipiec i sierpień Scena Staromiejska będzie rozbrzmiewała niepodrabialnym, bluesowym feelingiem! Eddy's Rock&Blues Band to zespół inspirujący się latami, w których prawdziwa muzyka płynęła w żyłach muzyków ją wykonujących. Inaczej mówiąc, są zespołem - jak sami o sobie piszą - dającym niezłego kopa muzyką z dawnych lat. Wpadnij na Stare Miasto i przekonaj się, że mówią prawdę!
Szczegółowy program: mok.olsztyn.pl

Projekt realizowany ze środków finansowych Gminy Olsztyn w ramach Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego.

https://www.facebook.com/events/816535368880569/


Otwarcie: 16 lipca (czwartek) / godz. 17:00, Park Centralny
  • PARK KONTROLI DYSTANSU
Park Kontroli Dystansu to przestrzenne instalacje i rzeźby na miarę czasów. Ociekając królewskim złotem, skryci za twarzokryjcami pandemicznymi, zapraszamy do alternatywnej rzeczywistości w Parku Centralnym.

Pewnego dnia, a było to zimą roku 2020, Ziemia zadrżała od Głosu: „Zostaniecie w domach! Jeśli nie – grozi wam cierpienie i śmierć!”. Mieszkańcy Ziemi zamknęli drzwi i okna, zamykając też za sobą wolność. Nieliczni przemykający po ulicach, ukradkiem patrzyli na siebie, pełni rezerwy i niepewności. Głos ostrzegał: „nawet sąsiad jest waszym wrogiem. Nikogo nie można być pewnym”. Nie zbliżajcie się do siebie!” – grzmiał Głos, więc ludzie rezygnowali z czułości, z bliskiego dotyku dłoni, z ruchu warg i słów, którym zakazano bezpośredniości. Na ulicach unosił się ostry zapach ostrzegawczego płynu. Wszyscy zaczęli umywać ręce. Oko Najwyższej Kontroli – narzędzie tyrana – zdawało się nie dostrzegać wychodzących z „komfortowych” klatek śmiałków. Doskonale jednak penetrowało ludzkie dni powszechnie, człowiecze tęsknoty, marzenia, tłumacząc to stanem wyższej konieczności i dyscypliny. Tyran, istniejący i niewidzialny, multiplikowany i mnożony seriami nieszczęść wydumanych i realnych, napawał się władzą absolutną. Powoływał zależne ministerstwa, nadzorców i kontrolerów, którzy wprowadzali kolejne sankcje Kontroli Dystansu. Od nazwiska jednego z jego popleczników ­– inżyniera Wumetra ­– powstała nawet obowiązująca wszystkich ludzi miara odległości! Szaleństwo despoty było jak wirus, a kolejne rozkazy wykonywano natychmiast: „Zasłońcie usta i nosy!” / „Dłonie obleczcie w rękawiczki!”/„Niech człowiek nie zbliża się do człowieka!”. Pojawiły się obowiązkowe uniformy dla tych, którzy gnani koniecznością opuszczali swoje Kwarantanniki. I nigdy wcześniej człowiek nie czuł się tak obco na Ziemi, której dotychczas był częścią.

https://www.facebook.com/events/2083171858473419/


17.07 PT 20:00//Scena Staromiejska
  • ŁUKASZ STANISZEWSKI: SŁOŃ
Plenerowe przedstawienie teatralne! Monodram "Słoń" w wykonaniu Dariusza Siastacza na podstawie tekstu Łukasza Staniszewskiego zaprezentujemy w piątek 17 lipca o 20:00 na Scenie Staromiejskiej. Monodram „Słoń” to spowiedź człowieka przebywającego w celi śmierci. Skazany za pochodzenie, wspomina swoje życie, które dostało się w tryby totalitarnej machiny śmierci. Tekst „Słoń” miał premierę 17 grudnia 2018 r. w Teatrze im. Aleksandra Sewruka w Elblągu..Autor tekstu: Łukasz Staniszewski. Występuje: Dariusz Siastacz.

https://www.facebook.com/events/290156459030351/


17.07 PT 18:00//ul. Rodziewiczówny (przy Spichlerzu)
  • OGRÓD SPOŁECZNY: PSZCZELA SPOŁECZNOŚĆ - GINĄCY FENOMEN PRZYRODY
Ogród Rodziewiczówny to organiczny azyl w samym centrum Olsztyna. Przy aktywnym udziale mieszkańców, MOK Olsztyn tworzy niepowtarzalny ogród społeczny. Wyjątkową przestrzeń artystyczno-ekologiczną i zielone oparcie dla oczu pokrytych wielkomiejskim kurzem. Skoro jesteśmy w ogrodzie społecznym, to grzechem byłoby nie porozmawiać o społeczności, od której moglibyśmy się nauczyć wiele (jeśli nie wszystkiego) ???????????? O fascynującym świecie pszczół, m.in. doskonałej organizacji życia i przestrzeni, pracy i poświęceniu, opowiedzą pszczelarze z pasieki Skarby Warmii: Katarzyna i Arkadiusz Masiewicze. Spotkanie połączone będzie z pokazem narzędzi pszczelarskich. Jeśli pogoda dopisze, będzie można "podejrzeć" życie pszczół w pokazowym ulu.

https://www.facebook.com/events/283361052731206/


18 lipca (sobota) / godz. 12:00, Zajezdnia trolejbusowa
  • ROLNICZY ŚWIAT SPRZED STU LAT: MASZYNY Z KOLEKCJI ALICJI I JANUSZA DRAMIŃSKICH
Zapraszamy na wernisaż wystawy maszyn rolniczych pochodzących z gigantycznego zbioru prywatnego Dramiński Muzeum Maszyn Rolniczych Alicji i Janusza Dramińskich.  Wszystkie zabytkowe sprzęty sygnowane są tabliczkami z fabryk i zakładów wyłącznie naszego regionu. Rolnicza i przemysłowa tradycja ziem Warmii i Mazur sprzed przysłowiowych stu lat odżyje w przestrzeni Zajezdni trolejbusowej.

Współorganizacja: Dramiński – Fundacja Ochrony Dziedzictwa Techniki Rolniczej Warmii i Mazur

https://www.facebook.com/events/720284091876441/


18 lipca (sobota) // godz. 20:00, Amfiteatr
  • KRÓL
Zapraszamy na koncert KRÓLA, promujący jego ostatnią płytę "Nieumiarkowania". Błażej Król to jeden z najbardziej utytułowanych muzyków i tekściarzy młodego pokolenia, który od lat sumiennie toruje sobie drogę z niezależnego światka na sceny największych festiwali i na łamy opiniotwórczej prasy muzycznej. Karierę rozpoczynał w duecie z Maurycym Kiebzakiem Górskim jako UL/KR. W 2014 Król postanowił wydać pierwszą płytę solową. Szerszej publiczności dał się poznać za sprawą albumów "Nielot”, "Wij” (2015) oraz "Przez Sen" (2016), "Przewijanie na podglądzie” (2018), a także ostatniego albumu "Nieumiarkowania” (2019). Za płytę "Przewijanie na Podglądzie" król został nagrodzony "Mateuszem Trójki" a także nominowany do wielu nagród m.in. Fryderyka. Za ostatnią płytę "Nieumiarkowania” Król otrzymał Paszport POLITYKI.

Bilety: 30 zł

https://www.facebook.com/events/560207671319947/


19.07 ND 18:00//Scena w Parku Jakubowym
  • OBO: KULTURA W PARKU!: MAREK MAJEWSKI I ROBERT KUŚMIERSKI
Park Jakubowy o to zielona enklawa relaksu pośród wielkomiejskiego zgiełku. Po latach krzywdzących zaniedbań, z roku na rok odzyskuje swój blask i należne miejsce na rekreacyjnej mapie miasta. Miejski Ośrodek Kultury zaprasza na cykl plenerowych, bezpłatnych koncertów "Kultura w Parku!", które na powrót wypełnią Jakubowo życiem artystycznym! Marek Majewski to autor i kompozytor, śpiewający poeta i satyryk, felietonista i szantymen. Animator kultury. Scenarzysta i reżyser, a także konferansjer licznych programów estradowych, telewizyjnych i radiowych. Robert Kuśmierski to absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie akordeonu. Jest laureatem wielu krajowych oraz międzynarodowych festiwali i konkursów akordeonowych

Projekt realizowany ze środków finansowych Gminy Olsztyn w ramach Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego

https://www.facebook.com/events/910131799503544/


19.07 ND 20:00//Bazylika konkatedralna św. Jakuba, ul. Staszica 5
  • OLSZTYŃSKIE KONCERTY ORGANOWE: MICHAŁ KOCOT (organy),
Zapraszamy na kolejną odsłonę popularnego cyklu koncertów muzyki organowej. Muzyki rozluźniającej niepotrzebne napięcia i regulującej oddech pośród niepokojów.  Podczas XLII Olsztyńskich Koncertów Organowych im. Feliksa Nowowiejskiego gotyckie mury olsztyńskiej katedry ponownie zabrzmią arcydziełami dawnych mistrzów, przynoszących wytchnienie w niełatwych czasach. Tegoroczna odsłona OKO to prawdziwa gratka nie tylko dla miłośników muzyki klasycznej. Niepowtarzalna atmosfera i przeżycia niespotykane nigdzie indziej gwarantowane! Wystąpią: MICHAŁ KOCOT (organy), PAULINA KOCOT (organy) .

Program koncertu:

Małe organy:
  • Felix Mendelssohn (1809-1847) – Allegro, chorał i fuga d-moll/D-dur Christian Erbach (ok. 1568-1653) – Canzona a 4 voci Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791) - Fantasia für eine Orgelwalze f-moll KV
  • 594 (Adagio-Allegro-Adagio)
Wielkie organy:
  • Felix Mendelssohn (1809-1847) – Variations sérieuses op. 54 Charles Tournemire (1870-1939) – Communione op. 56 nr 16 (L'orgue mystique, z oficjum Wielkiej Soboty Sabbato Sancto) Johann Sebastian Bach (1685-1750) – Preludium i fuga E-dur BWV 566
https://www.facebook.com/events/696697201150940/


20.07 PN 21:30//Park Podzamcze / przy fontannie „Ryba z dzieckiem”
  • KINO PLENEROWE: FANTASTYCZNA KOBIETA
Zapraszamy na tegoroczną edycję popularnego cyklu Kina Plenerowego w Parku Podzamcze. Moment przymusowego zamknięcia w domach postawił nas przed wieloma pytaniami. Kim są ludzie, z którymi dzielę codzienność? I dlaczego akurat oni? Dlatego tym razem Kino Plenerowe postanowiliśmy poświęcić tematyce rodziny i wspólnoty. Wybierzemy się do Japonii, Stanów Zjednoczonych, Francji, Hiszpanii. Zastanowimy się nad problemami, które dotykają dziś relacji międzyludzkich. Ale nie tylko. Filmy, które wybraliśmy, opowiadają o kapitalizmie, Europie, stereotypach i marzeniach. Tym razem zapraszamy na "Fantastyczną kobietę" w reżyserii Sebastiána Lelio.

Sebastián Lelio znów upomina się o kobietę z marginesu życia społecznego. Starzejącą się rozwódkę z „Glorii” zastąpiła młoda transseksualistka, wrażliwość twórcza pozostała ta sama. W kinie Chilijczyka jest coś z Almodóvara i trochę z Pabla Larraína, skądinąd producenta „Fantastycznej kobiety”. Film Lelio w pewnym stopniu przypomina „Jackie” Larraína, inne przenikliwe studium kobiecej straty.

https://www.facebook.com/events/276601556743503/


21.07 WT 20:00//Scena na Starym Mieście
  • OBO: STARÓWKA MUZYCZNE SERCE OLSZTYNA: RYCERZYKI
Starówka Muzyczne Serce Olsztyna to popularny cykl plenerowych, bezpłatnych koncertów organizowanych pośród staromiejskich kamienic. Stylistyczny rozmach i artystyczna energia gwarantowane! Życzliwa krytyka wpisuje ich twórczość w tradycję inteligentnego, zwiewnego popu, przywołując nazwy Fleetwood Mac, Stereolab, Kate Bush czy Cocteau Twins. Z toni tych odniesień wyłania się bajkowo-dziwaczny świat, lirycznie przedstawiony przez Gosię Zielińską w językach polskim, angielskim i nieznanym. Choć zespół swoją nazwę zapożyczył z „Ballady o smutnym rycerzyku” Ścianki, uwodzące słuchacza piosenki Rycerzyków nie dają za wiele powodów do smutku.

Projekt realizowany ze środków finansowych Gminy Olsztyn w ramach Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego.
https://www.facebook.com/events/349465942715364/


22.07 ŚR 20:00//Scena na Starym Mieście
  • OBO: SZANTY NAD ŁYNĄ: IN TABERNA
Nie ma drugiego takiego gatunku, jak szanty: integrującego ludzi muzycznym rytmem wakacyjnych wspomnień i zachęcającego do wspólnego śpiewu. Zanim wyruszycie ciągać fały i stawiać groty, wpadnijcie koniecznie na olsztyńskie Stare Miasto. In Taberna to zespół składający się trzech dżentelmenów pochodzących ze Szczytna oraz Olsztyna. Ich repertuar obejmuje wokalno-instrumentalne utwory inspirowane szeroko pojętą tradycyjną muzyką celtycką oraz pieśni żeglarskie. Dzięki bogatemu instrumentarium twórczość zespołu oddaje pełen koloryt ww. gatunków muzycznych. Program koncertu, oprócz tradycyjnych melodii, zawiera różnorodne style wykonawcze, twórczość własną oraz elementy improwizacji. Zespół gra zarówno piękne, melancholijne melodie jak i skoczne, taneczne utwory.

Projekt realizowany ze środków finansowych Gminy Olsztyn w ramach Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego.

https://www.facebook.com/events/947810685734786/


DNI OLSZTYNA

Wspólnie udowodnimy światu, że ostatnie miesiące nie zgasiły w nas radości, energii i wewnętrznej pogody. Tradycyjne obchody święta naszego pięknego miasta to najlepsza ku temu okazja! Zachowując wymogi bezpieczeństwa, zapewniamy wam całe trzy dni koncertowej zabawy z muzyką na żywo. Sprawdźcie poniżej, co będzie się działo od 24 do 26 lipca!


24.07 PT 20:00, Amfiteatr
  • JUBILEUSZOWY KONCERT "PIĘKNO" NA 35-LECIE ZESPOŁU CZERWONY TULIPAN  
Wyjątkowy występ jednej z legend Krainy Łagodności przed własną publicznością. Olsztyn kochasz? To wpadaj do nas!

bilety: 20 zł


25.07 SO 12:00, Muzeum Nowoczesności
  • SZLAKIEM OLSZTYŃSKICH BROWARÓW
Spacer z Muzeum Nowoczesności, nie tylko dla miłośników lokalnego piwowarstwa i tropicieli wszelkich śladów przeszłości!

wstęp wolny


25.07 SO 20:00, Amfiteatr
  • ENEJ / BRYLANTY&BAŻANTY
Rozśpiewamy Stare Miasto rockowo-folkową nutą! Tym razem Enej promuje swój najnowszy projekt "A skiela Wy?", oparty na melodiach ludowych, zebranych z terenów od Kaszub po Podhale i Ukrainę. Muzyczna energia najwyższej próby! Jako support zagrają Brylanty&Bażanty

Bilety: 20 zł


26.07 ND 18:00, Scena Staromiejska
  • CZYŚCI JAK ŁZA 
Teatrzyk Piosenki Satyrycznej Czyści jak Łza, czyli niebanalny tekst, akustyczny sound i genialne poczucie humoru. Mądrze, a przystępnie. Ze smakiem, a przezabawnie. Można? Oczywiście, że można!

wstęp wolny


26.07 ND 20:00, Amfiteatr
  • ANDRZEJ GRABOWSKI & CEDURY 
Wybitny aktor teatralny i filmowy z duetem producenckim Cedury w programie, w którym tradycja spotyka się z nowymi brzmieniami, pogodna satyra przeplata się z refleksyjną powagą, a dobrej piosence niezmiennie towarzyszy sensowny tekst.

bilety: 30 zł


PUNKTY SPRZEDAŻY BILETÓW
  • INFORMACJA KULTURALNA UL.DĄBROWSZCZAKÓW 3 (PN.-PT.: 11.00-17.00)
  • GALERIA DOBRO UL. STARE MIASTO 24/25 (WT.-NIEDZ.: 12.00-20.00)

Podczas wszystkich wydarzeń obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa.

Dni Olsztyna Patronatem Honorowym objął  Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Olsztyn
1.2°C
wschód słońca: 07:14
zachód słońca: 15:33
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Olsztynie

kiedy
2024-11-21 19:00
miejsce
Scena Zgrzyt, Olsztyn, F....
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-22 17:15
miejsce
Aula im. Anny Wasilewskiej,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-22 20:15
miejsce
Aula im. Anny Wasilewskiej,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-23 19:00
miejsce
Scena Zgrzyt, Olsztyn, F....
wstęp biletowany