12 wrzesień 2020

MOK Olsztyn poleca: 12.09-19.09

fot. nadesłane
Najbliższe wydarzenia organizowane przez Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie.
REKLAMA
12 -13 września (sobota-niedziela), Zajezdnia trolejbusowa / Park Centralny, ul. Knosały
  • Tropy. Festiwal literatury podróżniczej dla dzieci i młodzieży
W najbliższą sobotę i niedzielę wszystkie TROPY prowadzą do Parku Centralnego na spotkanie z najlepszą, polską literaturą podróżniczą dla dzieci i młodzieży. Mnóstwo atrakcji od rana do późnego wieczora: spotkania z uznanymi autorami, warsztaty artystyczne, komiksowe oraz kreatywnego pisania, gry podwórkowe z całego świata, zabawy literackie i opowieści znanych podróżników.

Przemierzymy prawdziwe krainy i te za horyzontem nieistniejących oceanów. Oddamy się szalonym eskapadom, odkryjemy dzikie lądy i zwrócimy się ku światom najbliższym, jak powieka pobliskiego jeziora i ptasia piosenka dochodząca zza okna. Są one narażone na wiele niebezpieczeństw. Źle traktowana przyroda, zmiany klimatyczne, zanik pamięci o jednej wielkiej rodzinie człowieka, roślin i zwierząt, jaką tworzyliśmy na Ziemi od wieków. Musimy o tym mówić pięknymi, ważnymi słowami – językiem literatury. Przed nami przygoda i podróż, podczas której spotkamy ulubionych autorów i na pewno poznamy równie ciekawych. W drugi weekend września w Parku Centralnym oraz Zajezdni trolejbusowej MOK będziemy gościć m.in.: Michała Rusinka, Natalię Uryniuk, Stanisława Łubieńskiego, Zosię Frankowską, Tomasza Samojlika. W trakcie dwóch dni festiwalu na uczestników czekają spotkania, warsztaty, piknik podróżniczy z mobilną biblioteką i wielkie biwakowanie w parku, zakończone nocnym przywoływaniem najstarszych opowieści, mitów świata i mitów ziemi. Przed nami TROPY: literacka wyprawa z marzycielami-podróżnikami!

DODATKOWO przez cały czas trwania Festiwalu, na terenie Parku Centralnego (okolice Zajezdni trolejbusowej) czekają na was:
  • Przez Śródziemie do Stumilowego Lasu – wielkoformatowe książki
  • Mobilna biblioteka Kłobooka – strefa wolnego czytania z Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie
  • Slavic Monsters – misja Kłobuk
  • Zaparkowani – foodtrucki
  • Zero waste – Bank Żywności w Olsztynie
  • Stoisko Książnica Polska, która zapewni bogatą ofertę książek dla dzieci i młodzieży, w tym wspaniałe wydawnictwa autorów – gości festiwalu.

Akcja społeczna towarzysząca festiwalowi TROPY: OLSZTYN-UŁAN-UDE. POCZTÓWKA DLA RODAKA

O tym, że podróż to nie tylko fotki i kupowanie pamiątek, a ucieleśnienie życiowej pasji, wie najlepiej Karol Fryta. Dziennikarz i podróżnik w 2019 roku odbył czteromiesięczną autostopową wyprawę do oczywistych i mniej oczywistych miejsc Rosji. Celem niezwykle ekscytującej wyprawy było nawiązanie kontaktu z ośrodkami polonijnymi i odwiedzenie rodaków, których spora liczba wciąż zamieszkuje Syberię. Historie zebrane przez Frytę to przede wszystkim wzruszająca narracja polskich zesłańców, przepełniona tęsknotą za krajem, jak również dziecięca otwartość i serdeczne spotkania. Wyjazd ten, to zatem nie tylko potrzeba dreszczyku adrenaliny i przeżycia przygody , a prawdziwie niecodzienna okazja zbierania materiałów do artykułów i książki. Dziś Karol Fryta wraca jako wysłannik Festiwalu Literatury Podróżniczej TROPY. W ramach wielkiego finału akcji ,,Pocztówka dla rodaka’’, nastawionego pierwotnie na dialog ze szkołami, lecz wskutek pandemicznej konieczności przybierającego formę mini-reportaży, podróżnik pragnie zaprosić 13 września (godz. 1100 ) w okolice Zajezdni na premierę krótkiego filmu  – pozdrowień od dzieciaków z Rosji (od Moskwy po Ułan Ude), oraz zachęcić polskie dzieci i młodzież do nagrania własnej multimedialnej pocztówki, która skróci dzielące kilometry i wywoła uśmiech! Przyłączmy się i nagrajmy pozdrowienia z Olsztyna dla dzieci, które pozdrawiają Olsztyn z małych wsi jak Żanaszar po Jekaterynburg.

Podczas wydarzeń festiwalowych obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
17 września (czwartek) / godz. 17:00, Zajezdnia trolejbusowa, ul. Knosały
  • EKSPONAT MIESIĄCA: ŚWIAT DOŻYNKOWYCH GADŻETÓW
Olsztyńskie Dożynki’78 to nie tylko oficjalne uroczystości. To także rewolucyjna przebudowa miejskiej przestrzeni oraz promocja wydarzenia na szeroka skalę, realizowana za pomocą licznych gadżetów. O procesie przyspieszonej modernizacji i świecie ówczesnego designu opowie Artur Sobiela.
19 września (sobota) / godz. 13:00, Start: przystanek przy CEiIK
  • KONRAD GÓRA: PRZEJŚCIE PRZEZ LAS PO JEDZENIE
Zapraszamy na pierwszy na Warmii warsztat surwiwalu wegetariańskiego. Dowiemy się czy liście po których chodzimy są do jedzenia, jak się nazywają, co oznaczają. A potem je zjemy.  Do tego porozmawiamy o poezji, odpowiedzialności i mamy nadzieję, że spotkamy jakieś zwierzęta. Oprowadzał nas będzie Konrad Góra - jeden z najważniejszych współczesnych poetów, kucharz, znawca roślin.

Konrad Góra - psoborsuk, kret powietrzny i jeżyny, cały skraj jeżyn, malin. Zbiegł z lat zerowych XXI w. w ubraniu z epoki.
 
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
warmińsko-mazurskie
26667
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Olsztynie

kiedy
2021-03-28 18:00
miejsce
Filharmonia Warmińsko-Mazurska,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-03-29 19:00
miejsce
Filharmonia Warmińsko-Mazurska,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-06-11 19:00
miejsce
Auditorium Maximum, Olsztyn, al....
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-16 19:00
miejsce
Filharmonia Warmińsko-Mazurska,...
wstęp biletowany