MOK Olsztyn poleca / 15.11-23.11
fot. nadesłane
Informacje o najbliższych wydarzeniach organizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie.
REKLAMA
- 15.11 PT 20:00
Galeria DOBRO
Wspomnienie sławy i postapokaliptyczna sceneria. Film wieńczący działalność łódzkiego kolektywu artystycznego – Domu Mody Limanka, powołanego w połowie 2017 roku i upadłego w maju 2019, łódzkiego kolektywu artystycznego. Działalność grupy skupiała się na organizowaniu wydarzeń artystycznych w mieszkaniu wynajmowanym przez członków i członkinie DML. Jego siedziba mieściła się w byłym gabinecie ginekologicznym, gdzie praca zawodowa i życie prywatne toczyły się równolegle. Podobnie dla kolektywu mieszkanie funkcjonowało jednocześnie jako przestrzeń prywatna i publiczna, stając się: pracownią, galerią, showroomem, domem, a przy okazji najnowszej produkcji również planem zdjęciowym.
Po projekcji spotkanie z twórcami.
https://www.facebook.com/events/404463303778628/
https://www.mok.olsztyn.pl/wydarzenia/1970/01/to-jest-moj-domek-ostatni-pociag-do-warszawy
- 16.11 SO 17:00
Spichlerz
Obowiązujący na cmentarzu dress code, bon ton na stypie, kondolencje, kwiaty i inne wymogi pogrzebowej etykiety. Praktyczna wiedza o stroju, pisaniu na szarfie, kwiatach, kondolencjach, przemowach, dzieciach na pogrzebie, stypie, itp., ale przede wszystkim rozmowa o tym, o czym po prostu zawczasu nie wypada mówić, żeby przypadkiem "nie zapeszyć”. Nie chcemy rozmawiać o naszym światopoglądzie, filozofii, religii czy psychologii, tylko o śmierci jako elemencie życia (jakkolwiek to brzmi), z którym po prostu mamy do czynienia - podobnie jak z narodzinami, zmianą pracy, czy przeprowadzką. Temat ten często spada na nas dopiero, gdy przestaje bić serce bliskiego i wtedy wiele spraw załatwiamy spontanicznie, we mgle, bez dołożenia staranności czy uważności. W ramach spotkania skoncentrujemy się na oswojeniu praktycznego aspektu śmierci, uzyskamy praktyczną wiedzę o stroju, pisaniu na szarfie, kwiatach, kondolencjach, przemowach, dzieciach na pogrzebie, stypie, itp., ale przede wszystkim porozmawiamy o tym, o czym po prostu zawczasu nie wypada mówić, żeby przypadkiem "nie zapeszyć".
Spotkanie poprowadzi Adam Jarczyński, partner w Polskiej Akademii Protokołu i Etykiety, współzałożyciel Fundacji TAKTowni. Zawodowo związany z etykietą biznesową i savoir-vivre, a także PR oraz brandingiem. Autor książek dla dorosłych oraz dzieci. Swoją pasją dzieli się na platformie dobremaniery24.pl
https://www.facebook.com/events/1001487916864500/
https://www.mok.olsztyn.pl/wydarzenia/1970/01/pogrzebowy-savoir-vivre
- 16.11 SO 17:00
sala pod Amfiteatrem
Cywilizacja poza masową turystyką. Karol Fryta, dziennikarz, autor reportaży i jego podróż – Armenia, Iran, Azerbejdżan i krańce Syberii. O 19.00 zapraszamy na koncert Ryszarda Bazarnika i jego etno-muzyki z recyklingowego składu.
- Godz. 17.00
Spotkanie z Karolem Frytą o jego czteromiesięcznej wyprawie przez Armenię, Iran i Azerbejdżan do syberyjskiego Magadanu w Rosji. Spotkanie będzie poświęcone spostrzeżeniom i obserwacjom z Wielkiej Włóczęgi, byłego dziennikarza i podróżnika, także tym dotyczącym kondycji społeczności lokalnych, wpływu człowieka na środowisko odwiedzonych przez niego rejonów świata oraz upadających zdobyczy cywilizacji, a także bezwzględności człowieka wobec własnego gatunku oraz natury.
- Godz. 19.00
Autor projektu, Ryszard Bazarnik, zaprasza do dziwnej Filharmonii z niezwykłymi przedmiotami odgrywającymi rolę instrumentów. To animacja i przygoda z grą na tak dziwnych instrumentach, jak butelki, rury pcv, pudła kartonowe, elementy metalowe oraz inne materiały recyklingowe. Z nich wykonane są instrumenty. Podczas spotkania autor uczy poszczególnych technik wspólnej gry na „instrumentach”. Podczas spotkania poszukiwana będzie odpowiedź na pytanie jak to jest być muzykiem, grać razem, słuchać się nawzajem, współgrać, uzupełniać i ... jak się okaże, że filozofia wykonywania muzyki dziwnie bliska jest filozofii twórczego bycia i działania w codziennych sferach życia.
Przedmiotom, które uznajemy za śmieci dajemy drugie artystyczne życie, promując ideę "ekologicznej reinkarnacji" : " Nie ma śmieci, są przedmioty do wykorzystania".
https://www.facebook.com/events/2171758156459650/
https://www.mok.olsztyn.pl/wydarzenia/1970/01/koniec-magadan-fryta-/-bazarnik
- 17.11 ND 17:00
Praktyczne, edukacyjne spotkanie. Pod okiem prawnika i z nową tożsamością nauczysz się sporządzać akt ostatniej woli. Praktyczne oswojenie aspektu śmierci, pozyskaj wiedzę o stroju, pisaniu na szarfie, kwiatach, kondolencjach, przemowach, dzieciach na pogrzebie, stypie, itp., ale przede wszystkim porozmawiać o tym, o czym po prostu zawczasu nie wypada mówić, żeby przypadkiem "nie zapeszyć".
Z sondażu Kantar Millward Brown wynika, że tylko trzynastu na stu Polaków powyżej 50. roku życia napisało testament. W naszym społeczeństwie panuje podobno przekonanie, że piszą je wyłącznie osoby starsze, ciężko chore lub bardzo zamożne. Tymczasem racjonalnie rzecz biorąc jest to przecież czynność porządkująca rzeczywistość w takim samym stopniu, jak choćby założenie konta w banku, zakup telefonu czy podjęcie pracy. Nie mówiąc już o tym, że spisanie testamentu stanowi jeden ze sposobów zarządzania swoim majątkiem na wypadek tego, co sami wiecie. Dlatego chcemy zaprosić was na spotkanie radykalnie praktyczne i edukacyjne. Pod okiem prawnika i z nową tożsamością nauczysz się sporządzać akt ostatniej woli. Spisz swoje życie, zanim inni zrobią to za ciebie!
zapisy: spichlerz@mok.olsztyn.pl
https://www.mok.olsztyn.pl/wydarzenia/1970/01/przepis-na-testament
- 21-23.11 CZ-SO / Zajezdnia trolejbusowa
Zin – forma kontrkulturowego aktywizmu. Wyzwania współczesnej alternatywy, od testamentu metalowca po ekologiczny anty-kapitalizm. Wystawa i warsztaty tworzenia zinów i szablonów, nowy numer olsztyńskiej Papierówki, koncerty zespołów Cerber, Janusz Reichel & RHL Ansambl, Puls Generation, dyskusje.
Szczegółowy program:
- CZWARTEK, 21 listopada
Szósty (choć jeszcze nie 666) numer Papierówki wypełzł z zawodowych i amatorskich szuflad. W późnojesiennym numerze artzina soliści dadzą głos. Na kilkudziesięciu stronach sporo poezji, monolog myszy, haiku, prozatorska walka z internetem, czy opowieść France, która umiała palić z butli. Wszystko jednym głosem, ale jakby osobno. Od morza do jeziora.
- PIĄTEK, 22 listopada
O tym, jak niezależne wydawnictwa ocaliły ludzi i ich świat przed ostatecznym upadkiem
Testament metalowca / dyskUsja godz. 18:00
Śmierć, rozkład i apokalipsa w fanzinach. O tym, jak fani metalu opisują świat i jego koniec w swojej prasie, rozmawiać będą Sebastian Czernik (Zinoteka) i Mateusz Flont (zinelibrary.pl)
Cerber na ZINfest / koncErtgodz. 20:00
Muzyczny kop w podbrzusze. Sludge, stoner, groove, doom i jeszcze trochę.
- SOBOTA, 23 listopada
Stworzymy wspólnego zina pod hasłem: Testament z Plastiku.
xIDEALNY MOMENTx (vegan/straight edge) / spotKanie godz. 17:00
Spotkanie z Robertem, twórcą fanzina xIDEALNY MOMENTx. Jak się wyrazić, przekazując jednocześnie ważne treści?
Artziny, literatura i ekologiczny antykapitalizm / dYskusja godz. 18:00
O tym, jak walczono o Matkę Ziemię w PRL-u i z jakimi problemami mierzymy się w III RP, będą rozmawiać Metys (artzin „Szelest”, Oficyna Trojka) i Mateusz Flont (zinelibrary.pl)
Janusz Reichel & RHL ansambl + Pulse Generation / konCert godz. 20:00
Janusz Reichel - bard piosenki ekologicznej, poeta, działacz społeczno-kulturalny i ekologiczny, wykładowa akademicki. Na alternatywnej scenie muzycznej aktywny od początku lat 80.
RHL Ansambl - trio powstałe w 2018 r. Na gitarze gra i śpiewa Janusz Reichel. Na perkusji Jarek Urbanowski, jeden z perkusistów Złodziei Rowerów, April, Oreiro i kilku innych projektów. Na gitarze basowej rewelacyjny poeta młodego pokolenia, Tomek Bąk, wielokrotnie nagradzany m.in. w 2019 roku otrzymał Poznańską Nagrodę Literacką – Stypendium im. S. Barańczaka. Grupa wykonuje utwory Janusza Reichela, grupy Zima, a także nowe kompozycje. W sensie stylistycznym wyrasta z szeroko rozumianego punk rocka.
Pulse Generation - grupa przyjaciół kochających muzykę reggae. Nie gonią za modą ani muzycznymi trendami. W tekstach mówią o rzeczach ważnych, o sprawach, na które dzisiejsze społeczeństwo przymyka oczy.
Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach ZINfest jest bezpłatny.
- 23.11 SO 20:00 / Galeria DOBRO
UNDER THE SIGN OF THE BLACK MAREK – MAREK RACHWALIK
Wernisaż wystawy prac artysty. Połączenie absurdu, ironii, chłopskiej determinacji i artystycznej wzniosłości. Na wernisażu zagrać może tylko evil metal, czyli Brüdny Skürwiel. To chyba oczywiste, że tytuł wystawy i wizerunek kozła nawiązuje do trzeciego albumu Bathory oraz jego okładki, który dał solidne podwaliny drugiej fali black metalu. Ale na pewno nikt się nie domyśla, że Marek Rychwalik w Galerii Dobro w Olsztynie po raz pierwszy zaprezentuje projekty rzeźb lidera formacji Bestial War Black Metalowej pod kościołem w Kłomnicach. Będą one przedstawiać przypakowanego kozło-człowieka. Aby spodobał się miejscowej ludności artysta ozdobi go kwietnikami z opon.
Brüdny Skürwiel (black/thrash metal, Gliwice) - czterech maniaków oldschoolowego metalu niestrudzenie obrażających wszelkie znane człowiekowi świętości. Omijając z daleka trendy w muzyce i będąc wiernym ideałom podziemnego grania - trzymają się z dala od prestiżowych imprez, preferując w zamian koncerty w małych, ale za to wypełnionych po brzegi maniakami klubach.
Wstęp wolny.
https://www.mok.olsztyn.pl/wydarzenia/1970/01/under-the-sign-of-the-black-marek-marek-rachwalik
https://www.facebook.com/events/2488830554725679/
- 24.11 ND 11:00 / Spichlerz
EKO-DETERGENTY
Powrót do chemicznego analogu. Warsztaty tworzenia przyjaznych nam i otoczeniu środków czystości. Zaoszczędź pieniądze, pomóż środowisku – zrób własny zestaw piorąco-myjący. W trakcie warsztatów, uczestnicy zgłębią tajniki przygotowania naturalnych środków czystości. Pod okiem prowadzącej każdy samodzielnie stworzy swój zestaw piorąco – myjący (kostki WC, uniwersalny płyn „do wszystkiego”, płyn do mycia naczyń, proszek do prania), który będzie mógł zabrać ze sobą do domu. Każdy z uczestników powinien mieć ze sobą 5 małych pojemników, np. słoiczki po koncentracie.
Warsztaty bezpłatne. zapisy: animacja@mok.olsztyn.pl
https://www.mok.olsztyn.pl/wydarzenia/1970/01/eko-detergenty
PRZECZYTAJ JESZCZE