15 czerwiec 2022

Spichlerz dodaje im skrzydeł

fot. nadesłane
Jest niezwykłym miejscem, które ma kulturalnie i artystycznie łączyć. W Spichlerzu Miejskiego Ośrodka Kultury oficjalnie zainaugurował działalność związek "Dwa Skrzydła".
REKLAMA
Olsztyński MOK już w pierwszych dniach rosyjskiej agresji na Ukrainę stał się ostoją dla gości, którzy uciekli do naszego miasta przed wojną. Teraz, na fundamentach Spichlerza Dobrych Mocy, działać zaczęła niecodzienna wspólnota.

Współpracujemy ze sobą już od marca - przypomina dyrektor olsztyńskiego MOK-u, Mariusz Sieniewicz. - Pojawiła się tutaj niezwykle kreatywna ekipa. Cieszę się, że przypomina nam o tym, co w życiu jest najważniejsze. Chciałbym żebyśmy komunikowali się ze sobą, a nie zamykali we własnych przestrzeniach.

Zaskakująca sytuacja, w jakiej znalazł się naród ukraiński pod koniec lutego wymagała niestandardowych działań. Olsztynianie od samego początku otworzyli serca - na wschód wyruszyły konwoje z pomocą humanitarną, a uchodźcy zaczęli docierać także do stolicy Warmii i Mazur. Integracja naszych środowisk wchodzi właśnie na zupełnie nowy poziom.

Nasze życie zostało podzielone na to przed wybuchem wojny i po nim - mówi Tatiana, jedna z pomysłodawczyń "Dwóch Skrzydeł". - Musimy radzić sobie z otaczającą nas rzeczywistością. W Olsztynie połączyliśmy się, by za pomocą kultury działać na rzecz naszej przyszłości.

Przestrzeń Spichlerza przy ul. Piastowskiej 13 trafiła w ręce dobrych, pracowitych i głodnych działań ukraińskich animatorek, artystek czy nauczycielek. Teraz to one we własnym zakresie będą twórczo organizować czas dzieciom i dorosłym.

Jestem psychologiem i wiem z obserwacji, jak bardzo kultura jest pomocna w pokonaniu trudności dnia codziennego - dodaje kolejna z inicjatorek "Dwóch Skrzydeł", Ludmiła. - Poprzez twórczość będziemy chcieli zintegrować naszych rodaków i pomóc im przewalczyć problemy wynikające z obecnych wydarzeń w naszej ojczyźnie.

Siedziba "Dwóch Skrzydeł" będzie działać trzy razy w tygodniu - we wtorki, czwartki i soboty - między 11:00 a 19:00. Wśród realizowanych zajęć już w tej chwili są m.in. choreografia, nauka gry na fortepianie, na gitarze, zajęcia artystyczne, haft czy lekcje języka polskiego.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Olsztyn
26.2°C
wschód słońca: 04:09
zachód słońca: 21:13
Koronawirus
warmińsko-mazurskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Olsztynie

kiedy
2022-07-01 19:00
miejsce
Galeria Sowa, Olsztyn, ul. Zamkowa 2
wstęp biletowany
kiedy
2022-07-03 19:00
miejsce
Galeria Sowa, Olsztyn, ul. Zamkowa 2
wstęp biletowany
kiedy
2022-07-06 20:00
miejsce
Galeria Sowa, Olsztyn, ul. Zamkowa 2
wstęp biletowany
kiedy
2022-07-08 19:00
miejsce
Auditorium Maximum, Olsztyn, al....
wstęp biletowany