Nadchodzący weekend w MOK Olsztyn :)

fot. nadesłane
informacje o najbliższych wydarzeniach organizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie.
REKLAMA
24.10 CZ 18:00 Zajezdnia trolejbusowa, ul. Knosały
 • JAK POWSTAŁO JAKUBOWO?
Kolejny raz zabierzemy was na wyprawę do ziemi magicznej. Tym razem: stosunkowo niewielkiej, a przecież pełnej osobliwości, nagłych zadziwień, pokus i zamyśleń. Jakubowo - bo o nim tu mowa - mimo że znajduje się przy jednej z najpotężniejszych arterii drogowych miasta, nieodmiennie kojarzy się z beztroskim relaksem i sielską atmosferą ustronia. Obecność przepięknego parku, bezpośrednie sąsiedztwo Lasu Miejskiego i wszechobecna zieleń, niedbale poprzecinana alejami spacerowymi, przyciągają olsztynian jak magnes już co najmniej od kilkunastu dekad.

W XIX i XX wieku Jakubowo pełniło funkcję głównej miejscowości wypoczynkowej Olsztyna. Podczas czwartkowego spotkania w Zajezdni trolejbusowej Rafał Bętkowski opowie czym właściwie było Jakubowo. Jakie były jego początki, jak zmieniało się na przestrzeni kolejnych dekad i jak rozwijały się funkcje rekreacyjne związanego z nim Lasu Miejskiego. Wystąpieniu towarzyszyć będzie bogato ilustrowana prezentacja.

https://www.mok.olsztyn.pl/wydarzenia/1970/01/jak-powstalo-jakubowo
https://www.facebook.com/events/2159616517671797/


25.10 PT 18:00 Parking przy Muzeum Nowoczesności, ul. Knosały
 • ARKA NOEGO
Zabieramy na naszą Arkę rzeczy, zjawiska, artefakty kultury, które już się nie powtórzą w znanej nam odsłonie. Czym był, a czym będzie za lat dziesięć, dwadzieścia deszcz? Czym była maszyna do pisania, jakie światy przywoływała? Czym szklanka cukru, po który chodziło się do sąsiadów, tworząc grupę dyskusyjną przy stole, a nie na czacie? Umieścimy w Arce arcypożyteczny towarzysko magiel. I trzepak, zapomniane centrum podwórkowego wszechświata. Nie zabraknie listu i towarzyszących mu pocztowych rytuałów, przy którym esemes jest biegunką korespondencji. Będzie też kalka, kaseta magnetofonowa i wiele innych.

Arka - pokaz, instalacja, animacyjne działanie – przyjmie kształt filmowych projekcji i żywej opowieści, bo każda rzecz jest osobną historią, do której lgną kolejne. Uczestnicy będą mogli dopisywać swoje rzeczy, przedmioty, zjawiska, które chcieliby ocalić. Stworzymy wspólny zbiór przemijających światów. Co zabrałbyś dzisiaj na Arkę?
UWAGA: podczas wydarzenia wykorzystywane są efekty wizualne, które zwiększają ryzyko wystąpienia napadu epileptycznego.

https://www.mok.olsztyn.pl/wydarzenia/1970/01/arka-noego-1
https://www.facebook.com/events/673496609803442/

25.10 PT 19:00 Spichlerz, ul. Piastowska 13
 • POTAŃCÓWKA Z ORKIESTRĄ MAĆKA KIERZKOWSKIEGO
Autorski projekt muzyka znanego z takich zespołów folkowych jak Swoją Drogą czy Maćko Korba, w którym obok lidera  występują wybitni instrumentaliści grający muzykę z wielu zakątków świata. W Olsztynie zespół zaproponuje muzyczno-taneczną podróż po wielokulturowej Rzeczypospolitej, w którym znajdą się nie tylko polki, oberki i krakowiaki, ale także muzyka klezmerska, cygańska i łemkowska.

Orkiestra Maćka Kierzkowskiego zagra w składzie:
 • Marcin Maroszek - akordeon, śpiew
 • Przemysław Skałuba - klarnet, saksofon
 • Maciej Kierzkowski - instrumenty perkusyjne
 • Potańcówkę poprowadzi Grzegorz Ajdacki
https://www.mok.olsztyn.pl/wydarzenia/1970/01/orkiestra-macka-kierzkowskiego
https://www.facebook.com/events/1544313415710883/

25.10 PT 20:00 Galeria DOBRO, ul. Stare Miasto 24/25
 • KONCERT ZESPOŁU PRZEPYCH
Przepych bada własne ograniczenia. Czasami przeważają pot i łzy, a czasem myślenie i umiar.

Obok instrumentów stoją muzycy takich projektów jak The Kurws, Ukryte Zalety Systemu, Norymberga, Pustostany. Przepych to jedno z wielu genialnych dzieci wrocławskiego CRK Salka. W 2015 roku zespół odbył tournee po wielu krajach Europy. W maju 2016 roku wystąpili na żywo w studiu kultowego Radia Student w Lublanie. W lipcu 2017 roku nagrali w Tranzystor Studio we Wrocławiu swój debiutancki album "Regresarabas". Elementy punk rocka, jazz-core’a, nowej fali. Bez żadnych niepotrzebnych słów. Nadmiar dźwięków. A może jednak niedosyt?

Wydarzenie jest organizowane w ramach cyklu "To jest mój domek".

https://www.mok.olsztyn.pl/wydarzenia/1970/01/to-jest-moj-domek-przepych
https://www.facebook.com/events/2938558102825335/

26.10 SO 16:30 Zajezdnia trolejbusowa, ul. Knosały
 • RECYCLING BAND / DYSKUSJA "WYKORZYSTAJ PONOWNIE, NIE WYRZUCAJ"
26.10 SO 20:00 Zajezdnia trolejbusowa, ul. Knosały
 • RECYCLING BAND / ELEKTRONICZNO-ŚMIECIOWY KONCERT NA WŁASNORĘCZNIE WYKONANYCH INSTRUMENTACH
27.10 ND 11:00 Zajezdnia trolejbusowa, ul. Knosały
 • RECYCLING BAND / WARSZTATY TWORZENIA INSTRUMENTÓW Z RECYCLINGU I WSPÓLNY KONCERT
Recycling Band to jedyny na świecie zespół, który łączy brzmienia elektroniczne i tzw. śmieciowe, korzystając z własnoręcznie wykonanych instrumentów. Tworzywem są niepotrzebne przedmioty, często śmieci i odpady, które w rękach głównego konstruktora zespołu zyskują nowe, lepsze życie, ukazując tym samym role recyklingu w praktyce. RB powstał w 2011 roku i jest finalistą V edycji popularnego programu telewizyjnego „Mam Talent”. Od początku budził wielkie zainteresowanie ze strony słuchaczy i mediów (Arte TV, Reuters Agency, Chicago Tribune, Alwaatan TV, VOA Korea, TVN, TVP, Polsat, Nova TV, Polskie Radio, RMF FM, Radio Eska i wiele innych). Łącząc poważny stosunek do muzyki z niepoważnymi instrumentami, zespół koncertuje i uczy ochrony środowiska nie tylko w Polsce, ale również poza jej granicami: Kuwejt, Francja, Niemcy, Włochy. Brzmienie RB, łączące instrumenty recyklingowe i elementy elektroniki, daje potężną dawkę energii na koncertach, oscylując w gatunkach muzyki klubowej, dance. Jako produkty twórcze Recycling Band wykorzystuje niepotrzebne butle po wodzie mineralnej, puszki, wiadra, zbędne deski, elementy starych mebli, rowerów oraz wiele, wiele innych. W swoim dorobku posiada już pokaźną ilość instrumentów zarówno gitar, instrumentów klawiszowych, perkusyjnych, jak i smyczkowych oraz tych, których nie da się „przypiąć” do żadnej kategorii.

Opis instrumentów, na których gra zespół na stronie zespołu: http://tiny.cc/j9j0ez
Warsztaty tworzenia instrumentów są bezpłatne, natomiast obowiązują na nie wcześniejsze zapisy pod adresem: dak@mok.olsztyn.pl (liczba miejsc ograniczona). Warsztaty przeznaczone są dla osób powyżej 8 roku życia.
PRZECZYTAJ JESZCZE
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Olsztynie

kiedy
2020-01-22 20:00
miejsce
Pijana Czapla, Olsztyn, ul. Górna 1
wstęp biletowany
kiedy
2020-01-24 19:30
miejsce
Hala URANIA, Olsztyn, al....
wstęp biletowany
kiedy
2020-01-28 20:00
miejsce
CEiK, Olsztyn, ul. Parkowa 1
wstęp biletowany
kiedy
2020-02-02 17:30
miejsce
Browar Warmia, Olsztyn, F....
wstęp biletowany