21 wrzesień 2022

Dochodzenie ws. śmierci noworodka, którego matka zażyła dopalacze

zdjęcie: Dochodzenie ws. śmierci noworodka, którego matka zażyła dopalacze / fot. PAP
fot. PAP
Prokuratura Olsztyn-Południe wszczęła dochodzenie ws. narażenia noworodka "na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia pomimo obowiązku opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo". Chodzi o śmierć dziecka, którego matka trafiła do szpitala po zażyciu dopalaczy.
REKLAMA

Postępowanie zostało wszczęte po zawiadomieniu od pracowników szpitala wojewódzkiego w Olsztynie, gdzie 12 września na oddział ginekologiczno–położniczy została przetransportowana nieprzytomna kobieta w zaawansowanej ciąży.

Lekarze zdecydowali o cesarskim cięciu. Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Olsztynie Daniel Brodowski poinformował PAP, że dziecko urodziło się w zamartwicy, lekarzom udało się je utrzymywać przy życiu zaledwie przez kilka godzin. W związku z tym, że lekarze stwierdzili u matki zatrucie dopalaczami zawiadomili policję i prokuraturę.

Prokurator Brodowski poinformował, że Prokuratura Rejonowa Olsztyn – Południe w Olsztynie "wszczęła dochodzenie w sprawie narażenia (...) przez ustaloną osobę dziecka płci męskiej urodzonego w dniu 12 września 2022 r. na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia pomimo obowiązku opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo".

"Pacjentka została zakwalifikowana do zakończenia ciąży cięciem cesarskim. W wyniku zabiegu wydobyto płód płci męskiej, bez oznak życia, w stanie zamartwicy urodzeniowej. Mimo podjętych intensywnych zabiegów medycznych noworodek zmarł. W trakcie badań kobiety w jej organizmie stwierdzono obecność substancji psychoaktywnych" - poinformował prokurator Brodowski. Dodał, że w Zakładzie Medycyny Sądowej Akademii Medycznej w Gdańsku przeprowadzono już sekcję zwłok zmarłego dziecka.

W poniedziałek rzecznik prasowy szpitala Przemysław Prais informował, że pacjentka była zatruta dopalaczami i dodawał, ż kobieta przeżyła tylko dzięki pomocy udzielonej w Oddziale Klinicznym Anestezjologii i Intensywnej Terapii.

Prokurator poinformował, że "matka dziecka nadal wymaga opieki medycznej".

Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że pacjentka ma 22 lata i dwoje innych dzieci. Na razie nie zdecydowano o odebraniu jej opieki nad tymi dziećmi. (PAP)

Autorki: Joanna Kiewisz-Wojciechowska, Agnieszka Libudzka

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Olsztyn
-6.8°C
wschód słońca: 07:15
zachód słońca: 16:28
Koronawirus
warmińsko-mazurskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Olsztynie

kiedy
2023-02-06 19:00
miejsce
SCENA ZGRZYT, Olsztyn, F....
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-09 19:00
miejsce
Filharmonia Warmińsko-Mazurska,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-10 17:30
miejsce
Centrum Edukacji i Inicjatyw...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-11 15:00
miejsce
Filharmonia Warmińsko-Mazurska,...
wstęp biletowany