5 wrzesień 2020

Przed nami sezon grzybowy. Jak postępować w przypadku zgubienia się w lesie.

fot. KMP w Olsztynie
Wielkimi krokami zbliża się sezon grzybowy. Miłośnicy leśnych przysmaków zapewne nie przepuszczą okazji, aby wyruszyć w poszukiwaniu grzybów, lecz nawet najbardziej doświadczone w tej dziedzinie osoby musza pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Zdarza się, że las, do którego szczególnie o tej porze roku zaglądamy ochoczo staje się pułapką, z której trudno się wydostać. Olsztyńska Policja przypomina o kilku ważnych zasadach, dzięki którym powrót do domu będzie łatwiejszy. Aby tegoroczne grzybobranie było bezpieczne, musimy wspólnie o to zadbać, szczególnie, gdy do lasu wybiera się starszy członek naszej rodziny.
REKLAMA

Sezon grzybowy zbliża się wielkimi krokami. Wiele osób w poszukiwaniu leśnych przysmaków odwiedzi lasy w naszym regionie. Zdarza się, że las może stać się pułapką, z której trudno się wydostać. Bardzo często przytrafia się to nawet doświadczonym grzybiarzom, którzy zafascynowani poszukiwaniem leśnych skarbów z kapeluszami nie zwracają uwagi na charakterystyczne elementy terenu i nie zabierają ze sobą przedmiotów, które mogą być pomocne w przypadku zagubienia się w lesie.

W najbliższym czasie wielu mieszkańców naszego miasta i powiatu wybierze się do lasu na grzyby. Czasami takie wyprawy kończą się utratą orientacji i zaginięciem, a grupą szczególnie zagrożoną są osoby starsze. "Grzybiarze" zaoferowani poszukiwaniem leśnych skarbów z kapeluszami nie zwracają często uwagi na charakterystyczne elementy terenu i nie zabierają ze sobą przedmiotów, które mogą być pomocne w razie zagubienia się w lesie.

Przed wyprawą na grzybobranie warto pamiętać o kilku zasadach, by uniknąć stresu związanego z brakiem orientacji i poczuciem zagubienia:

  • do lasu nie wybieraj się w pojedynkę;
  • nie pozwalajmy, aby osoby w podeszłym wieku, często cierpiące na różnego rodzaju schorzenia szły do lasu same;
  • poinformuj swoich bliskich, kiedy i gdzie idziesz do lasu oraz podaj orientacyjną godzinę swojego powrotu;
  • nie odchodź zbyt daleko od osób z którymi wybrałeś się na grzybobranie – pozostań z nimi w kontakcie wzrokowym;
  • zabierz ze sobą telefon komórkowy, nie zapomnij wcześniej naładować baterii;
  • pamiętajmy skąd wyruszyliśmy tak, aby w każdej chwili móc powrócić do tego miejsca. Jeśli nie znasz terenu, nie oddalaj się zbyt daleko;
  • do lasu zakładaj jaskrawe ubranie, a nawet kamizelkę odblaskową, dzięki temu będziesz widoczny z większej odległości;
  • jeśli ty lub twój znajomy zbłądzili w lesie natychmiast powiadom policję;
  • zadbaj też o swoje zdrowie – zbieraj tylko znane ci grzyby.

A co zrobić, gdy las wokół wygląda tak samo i nie ma w pobliżu nikogo?

W tej sytuacji może pomóc twój telefon. Przed wyruszeniem do lasu warto spisać ogólne numery alarmowe oraz numer telefonu nadleśnictwa, na terenie którego się znajdujemy. Pamiętajmy również o tym, iż prawie każdy smartfon wyposażony został w odbiornik GPS. Odczytuje on z satelitów nasze położenie na ziemi, z dokładnością do około 5 metrów. W lesie bardzo często gubimy zasięg sieci komórkowych, warto wówczas skorzystać z tej funkcji. Gdy znajdziemy się ponownie w zasięgu, np. wchodząc na wzgórze, wystarczy tylko podać koordynaty odpowiednim służbom – policji, straży leśnej czy straży pożarnej.

Pamiętajmy o tym, że w przypadku zagubienia się w lesie najważniejszą rolę odgrywa czas. Zdarza się, że po tym jak stracimy orientację w lesie dopiero po upływie kilku godzin decydujemy się na próbę kontaktu z najbliższymi lub służbami ratunkowymi. Im szybciej zgłosimy zagubienie, tym większe są szanse na wyjście z opresji bez większego szwanku. Ostatnie noce nie należą do najcieplejszych, temperatura w nocy znacznie spada i wzrasta za tym ryzyko wychłodzenia organizmu.

Wszystkim, którzy planują wyjście do lasu w celu poszukiwania grzybów życzymy udanych zbiorów. Życzymy również szczęśliwych powrotów do swojego miejsca zamieszkania.

(rp)

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
warmińsko-mazurskie
26667
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Olsztynie

kiedy
2021-03-28 18:00
miejsce
Filharmonia Warmińsko-Mazurska,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-03-29 19:00
miejsce
Filharmonia Warmińsko-Mazurska,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-06-11 19:00
miejsce
Auditorium Maximum, Olsztyn, al....
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-16 19:00
miejsce
Filharmonia Warmińsko-Mazurska,...
wstęp biletowany