kategoria: Turystyka
2 lipiec 2024

Atrakcyjne dla turystów miejsca oferują bezpłatne zwiedzanie z przewodnikiem

zdjęcie: Atrakcyjne dla turystów miejsca oferują bezpłatne zwiedzanie z przewodnikiem / v38904554
v38904554
W kilku atrakcyjnych dla turystów miejscowościach na Warmii i Mazurach indywidualni turyści mogą latem skorzystać z bezpłatnych wycieczek, które prowadzą przewodnicy. Ofertę taką ma dla turystów Olsztyn, Gietrzwałd, Ostróda, Iława, Lidzbark Warmiński i Giżycko.
REKLAMA

Bezpłatne wycieczki z przewodnikami są adresowane do turystów indywidualnych, a nie zorganizowanych grup.

"Bezpłatne zwiedzanie z przewodnikiem cieszy się ogromną popularnością. Takie spacery w Olsztynie prowadzimy od lat i cieszą się niesłabnącą popularnością, potrafi na nie przyjść nawet 70 osób. Turyści mogą nieco poznać historię danego miasta, przewodnik wskaże im, co gdzie się znajduje, co jeszcze mogą odwiedzić, a miasto zyskuje w oczach ludzi, którym się taką ofertę przedstawia" - ocenił w rozmowie z PAP prezes Zarządu Oddziału Warmińsko-Mazurskiego PTTK Marian Jurak. Zaznaczył przy tym, że przewodnicy prowadzą takie wycieczki niezależnie od pogody i liczby osób, które się na nie zgłoszą.

Po Olsztynie bezpłatne wycieczki są organizowane latem w każdą sobotę. Wycieczka zaczyna się zawsze przy miejskiej informacji turystycznej przy ul. 1 Maja i wiedzie do planetarium przez Stare Miasto i jego najważniejsze gotyckie zabytki.

Po Gietrzwałdzie bezpłatne spacery z przewodnikiem od 9 lipca będą się odbywały w każdy wtorek o godz. 16. Wycieczki będą wyruszać z parkingu po lewej stronie za sanktuarium i będą wiodły po wsi, która znana jest już nie tylko z objawień maryjnych, ale też z deskali przedstawiających Warmiaków, które namalował Arkadiusz Andrejkow. W środy od godz. 14 do godz. 18 będzie można bezpłatnie oglądać gietrzwałdzką izbę muzealną, w czwartki będą się odbywać w tej izbie zajęcia związane z deskalami. W piątki będzie można bezpłatnie zwiedzać z bezpłatnym przewodnikiem leśne arboretum w Kudypach (jednak uczestnicy będą musieli sami kupić bilet do arboretum).

Po Lidzbarku Warmińskim wycieczki z przewodnikiem dla osób indywidualnych będą się odbywać w piątki i będą wyruszały spod Oranżerii Kultury. "Trasa wiedzie przez historyczne miasto - stolicę Warmii i siedzibę biskupów warmińskich. W czasie wycieczki zobaczyć można najważniejsze budynki dawnego Lidzbarka Warmińskiego, mury i umocnienia miejskie a także rynek starego miasta. Narracja przewodnika uzupełniona jest archiwalnymi zdjęciami i rysunkami, przez co można porównać wygląd Lidzbarka dawnego i współczesnego" - zapraszają w ogłoszeniu organizatorzy.

Po Ostródzie wycieczki z przewodnikiem odbywają się w soboty i startują dwa razy dziennie: o godz. 10 i o godz. 17 - w każdym przypadku wycieczka wyrusza spod zamku. "To przewodnik układa trasę i decyduje, którędy będzie przebiegał spacer. Przez pewien czas tych spacerów nie było i ludzie się o nie dopytywali" - powiedziano PAP w informacji turystycznej w Ostródzie.

Także w soboty można zwiedzać z przewodnikiem bezpłatnie Iławę - w południe wycieczki ruszają spod ratusza.

Giżycko oferuje wycieczki z bezpłatnym przewodnikiem dwa razy w tygodniu: w każdy wtorek o godz. 11 wycieczka wyrusza w kierunku miasta, o godz. 16 w kierunku Twierdzy Boyen. W czwartki o godz. 11 rozpoczyna się zwiedzanie w kierunku Twierdzy Boyen, a o godz. 16 w kierunku miasta. Wszystkie wycieczki rozpoczynają się przy moście obrotowym od strony zamku, a uczestnicy mogą liczyć na zniżkowe bilety do wieży ciśnień, galerii sztuki Schron i na twierdzę.

Wycieczki z przewodnikami trwają zwykle około dwóch godzin. (PAP)

jwo/ dki/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Olsztyn
22.2°C
wschód słońca: 04:30
zachód słońca: 20:58
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Olsztynie

kiedy
2024-07-19 20:00
miejsce
Kuźnia Społeczna, Olsztyn, Marka...
wstęp biletowany
kiedy
2024-07-24 19:00
miejsce
Irish Pub Carpenter Inn, Olsztyn,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-07-28 19:00
miejsce
Galeria Sowa, Olsztyn, ul. Zamkowa 2
wstęp biletowany
kiedy
2024-08-02 19:00
miejsce
Scena Zgrzyt, Olsztyn, F....
wstęp biletowany