Lotnisko w Radomiu obsłużyło w 2023 r. prawie 103,5 tys. pasażerów
W poniedziałkowym komunikacie prasowym PPL oceniło, że wynik świadczy o m.in. potencjale rozwoju lotniska.
Port lotniczy w Radomiu oficjalnie uruchomiono 27 kwietnia 2023 r. Do końca grudnia roku lotnisko obsłużyło 103 418 pasażerów. "To ponad pięć razy więcej niż w okresie swojego poprzedniego funkcjonowania (w latach 2015-2017), kiedy to łącznie w ciągu dwóch lat, według danych ULC, ówczesny port odprawił 19 538 podróżnych. W samym grudniu 2023 r. z usług lotniska skorzystało 6 089 tys. osób" – przekazał PPL.
Obecnie z radomskiego lotniska dostępne są połączenia: do Rzymu - wykonywane przez Polskie Linie Lotnicze LOT, do Szarm el-Szejk z biurem podróży Anex Tour na pokładzie linii lotniczy Skyline Express oraz do Larnaki na Cyprze obsługiwane od grudnia przez pierwszego na lotnisku w Radomiu niskokosztowego przewoźnika Wizz Air.
W letniej siatce połączeń PLL LOT uruchomiły sprzedaż biletów do: Rzymu, Ochrydy, Podgoricy, Prewezy i Tirany. Z kolei biura podróży oferują wakacje z wylotem Radomia m.in: w Antalyi, Marsa Alam, Burgas, Warnie, Barcelonie czy na Krecie.
Port lotniczy w Radomiu rozpoczął działalność w maju 2014 r. Przez krótki czas loty z tego miasta odbywały się m.in. do Rygi, Berlina, Wrocławia i Lwowa. Było to jedyne lotnisko użytku publicznego w Polsce, które powstało bez wsparcia unijnego. Miasto zainwestowało w jego utworzenie ponad 100 mln zł. Po ogłoszeniu przez sąd w 2018 r. upadłości prowadzącej lotnisko miejskiej spółki Port Lotniczy Radom, lotnisko kupiły Polskie Porty Lotnicze i wybudowały je prawie od nowa. (PAP)
autorka: Ilona Pecka
ilp/ amac/