5 grudzień 2019

Metformina pod kontrolą. Chiny prawdopodobnie wyprodukowały leki zagrażające zdrowiu.

Jak podaje Money.pl leki dla cukrzyków, produkowane w Chinach, najprawdopodobniej uległy zanieczyszczeniu. Najczarniejszy scenariusz? Możliwe, że nie będzie ich można nigdzie kupić. Niestety eksperci uważają, że zaprzestanie przyjmowania metforminy doprowadzi do jeszcze gorszych skutków.
REKLAMA
W rozmowie z portalem Money.pl radca prawny Michał Komar, który jest specjalistą od prawa farmaceutycznego, informuje, że póki co decyzja o wycofaniu leków nie zapadła. W Polsce organy kontrolne mogą wdrożyć kilka scenariuszy. Pierwszy to natychmiastowe wstrzymanie obrotu lekiem, drugi to natychmiastowe wycofanie leku z aptek. Natomiast kontrola leków z importu rządzi się własnymi prawami, istnieje protokół ściśle określający wszystkie czynności, jakie mają zostać podjęte.

Czym tak właściwie jest metformina? To substancja czynna dużej ilości leków na cukrzycę oraz zespół policystycznych jajników. W Polsce szacuje się, że te leki, które pochodzą z chińskich fabryk, przyjmuje około dwóch milionów Polaków. Money.pl przypomina, że w ciągu ostatnich dwóch miesięcy skażeniu NDMA  (N-nitrosodimetylaminą) uległy już dwa inne leki: zawierające walsaratany i popularny lek Ranigast. Lek dla cukrzyków byłby trzeci.

Co zalecają eksperci? Dopóki nie mamy oficjalnej decyzji, Łukasz Szumowski, minister zdrowia, zachęca pacjentów do kontunuowania przyjmowania leków.

Źródło: Money.pl 
PRZECZYTAJ JESZCZE
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Olsztynie

kiedy
2020-01-28 20:00
miejsce
CEiK, Olsztyn, ul. Parkowa 1
wstęp biletowany
kiedy
2020-02-02 17:30
miejsce
Browar Warmia, Olsztyn, F....
wstęp biletowany
kiedy
2020-02-02 20:00
miejsce
Browar Warmia, Olsztyn, F....
wstęp biletowany
kiedy
2020-02-04 19:00
miejsce
Galeria Sowa, Olsztyn, ul. Zamkowa 2
wstęp biletowany