Zawsze warto zapuścić wąs
Jeśli ktoś miał w rodzinie osoby chorujące na raka prostaty, dobrze by było, żeby przebadał się już około 40. roku życia – mówi urolog z Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie, Zbigniew Purpurowicz.
Tematyka związana z akcją społeczną Movember była poruszana podczas specjalnej konferencji w olsztyńskim szpitalu. To przedsięwzięcie zostało zapoczątkowane w 1999 roku w Australii, a swoim zasięgiem objęło niemal cały świat. Jej celem jest zmiana oblicza męskiego zdrowia. Tymczasem wąsy, które symbolizują kampanię, mają tę zmianę oblicza komunikować.Takim podstawowym testem, który może wskazać konieczność dalszej diagnostyki jest badanie PSA. Rak prostaty wymaga szybkiego wykrycia, bowiem we wczesnym stadium nie daje żadnych objawów, a następują jego szybkie przerzuty.
Każdego roku w Polsce na raka prostaty choruje ok. 20 tys. osób, natomiast umiera około pięciu tys. W Olsztynie to odpowiednio ok. pół tys. mężczyzn oraz niemal dwustu. Specjaliści podkreślają, że tylko wczesna diagnoza pozwala na wyleczenie.
Bardzo dziękuję całemu personelowi szpitala za zaangażowanie w tę akcję – mówi prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz.
Od grudnia Miejski Szpital Zespolony będzie proponować kolejne pakiety badań.To niezwykle istotne, bowiem, jak wszyscy wiemy, profilaktyka jest najważniejsza. Zachęcam do systematycznych badań.
Zacznie taniej i sprawniej jest zapobiegać, niż leczyć – przyznaje p.o. dyrektora olsztyńskiej placówki, Rafał Laszczak.
Jak przyznają przedstawiciele olsztyńskiego szpitala, pakiety cieszą się sporym zainteresowaniem szczególnie jako prezent mikołajkowy. Szczegóły akcji "Podaruj życie - wykryj raka" będą m.in. na stronie internetowej MSZ.Dlatego już teraz zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą, która dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. To nie tylko okazja do wykonania podstawowych badań, ale też pozwalających zdiagnozować większość bezobjawowych chorób nowotworowych.