14 styczeń 2022

Śląski Festiwal Nauki ambasadorem regionu na EXPO

zdjęcie: Śląski Festiwal Nauki ambasadorem regionu na EXPO / fot. PAP
fot. PAP
Śląski Festiwal Nauki (ŚFN) Katowice będzie ambasadorem woj. śląskiego podczas Śląskiego Tygodnia Regionalnego w Pawilonie Polskim na Wystawie Światowej EXPO 2020, która odbywa się w Dubaju. Śląski Tydzień Regionalny w Pawilonie Polskim potrwa od 27 stycznia do 3 lutego.
REKLAMA

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich w roli przedstawicieli ŚFN pojawią się pracownicy Uniwersytetu Śląskiego – poinformowała w piątek rzeczniczka uczelni Małgorzata Poszwa.

Naukowcy UŚ poprowadzą warsztaty dla dzieci z zakresu konstrukcji rakiet, odnawialnych źródeł energii oraz materiałów budowlanych na przestrzeni wieków.

W delegacji udział wezmą rektor uczelni i dyrektor generalny ŚFN prof. dr hab. Ryszard Koziołek, prorektor ds. współpracy międzynarodowej i krajowej prof. dr hab. Tomasz Pietrzykowski oraz naukowcy z Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego: dr Jerzy Jarosz z Instytutu Fizyki oraz dr hab. Małgorzata Karolus, prof. UŚ i mgr inż. Izabela Matuła z Instytutu Inżynierii Materiałowej.

Jerzy Jarosz poprowadzi zajęcia konstruktorskie pt. "Space Mice – Build and Launch Your Own Rocket". Ich uczestnicy będą mogli zbudować różnego rodzaju rakiety, spodki i obiekty latające, by następnie uruchomić je przy pomocy różnych wyrzutni. Stworzą także ich pasażerów, czyli wykonane z papieru myszy – Space Mice. Zajęcia potrwają 45 minut i są adresowane do dzieci w każdym wieku.

Wśród propozycji dla gości EXPO znajdują się również warsztaty pt. "Odnawialne źródła energii elektrycznej" oraz "Urbanizacja i metropolizacja regionu – materiały budowlane na przestrzeni wieków", które prof. Małgorzata Karolus i mgr inż. Izabela Matuła będą realizowały pod wspólnym tytułem "Zostań inżynierem z Uniwersytetem Śląskim". Zajęcia są adresowane do dzieci w wieku od 5 do 12 lat, potrwają 45 minut i będą dotyczyły różnych zagadnień związanych z historią oraz rozwojem budownictwa i przemysłu regionu śląskiego.

Uczestnicy warsztatów samodzielnie zbudują wybrane urządzenie, pojazd czy budowlę – ci bardziej kreatywni będą mogli samodzielnie zaprojektować obiekt, przygotować odpowiednie elementy i poskładać model, a ci mniej biegli i młodsi będą mogli skorzystać z gotowych, przygotowanych wcześniej zestawów. (PAP)

autorka: Anna Gumułka

lun/ ekr/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Olsztyn
-3.8°C
wschód słońca: 07:35
zachód słońca: 15:20
Koronawirus
warmińsko-mazurskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Olsztynie

kiedy
2022-12-04 17:00
miejsce
Auditorium Maximum, Olsztyn, al....
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-04 17:00
miejsce
Filharmonia Warmińsko-Mazurska,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-04 18:00
miejsce
Centrum Edukacji i Inicjatyw...
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-05 17:30
miejsce
Auditorium Maximum, Olsztyn, al....
wstęp biletowany